DVB-T2. Na wysokości 364 metrów rozpoczęła się telewizyjna rewolucja w Polsce

Emitel pokazał nagranie z instalacji anten na 364-metrowym maszcie RTCN Łódź Zygry. W tak spektakularny sposób w Polsce następuje rewolucja w telewizji cyfrowej w przejściu na standard DVB-T2/HEVC.

Emitel instaluje anteny na 364-metrowym maszcie RTCN Łódź Zygry
Emitel instaluje anteny na 364-metrowym maszcie RTCN Łódź ZygryEmitelmateriały prasowe

Spółka Emitel, największy w Polsce operator naziemnego sygnału radiowego i telewizyjnego, jest w trakcie przygotowań do uruchomienia nowego standardu nadawania kanałów telewizyjnych z DVB-T na DVB-T2/HEVC. W tym celu istnieje potrzeba wymiany infrastruktury nadawczej w różnych częściach naszego kraju.

Emitel opublikował na serwisie YouTube spektakularny materiał filmowy, na którym możemy zobaczyć instalację anten na 364-metrowym maszcie RTCN Łódź Zygry. Ujęcia wykonano m.in. dronem, dzięki czemu możemy zobaczyć, jak nie tylko jest to ogromna konstrukcja, ale również jak rozpościerają się z niej piękne widoki.

Starsze telewizory mogą nie obsłużyć DVB-T2/HEVC

- To jedno z najtrudniejszych zadań w ramach projektu - przyznał Andrzej Kozłowski prezes firmy Emitel. Nowy standard DVB-T2/HEVC ma obowiązywać w całej Polsce do końca czerwca bieżącego roku. Wówczas oglądanie kanałów telewizyjnych na starszych telewizorach nie będzie możliwe, ponieważ nie będą one kompatybilne z nową technologią.

To już ostatni moment na sprawdzenie, czy posiadamy telewizory obsługujące nowy standard. Eksperci biją na alarm, że wiosną tak wielu Polaków może ruszyć do sklepów po nowe telewizory, że może ich zabraknąć dla wszystkich.

Można wymienić sam telewizor lub kupić dekoder

Kryzys może potrwać wiele tygodni. Do tego dochodzi jeszcze fakt problemów z dostępnością na całym świecie podzespołów elektrycznych, przez co produkcja telewizorów od jakiegoś czasu nie idzie pełną parą. Dlatego z wymianą odbiornika czy zakupem nowego dekodera nie warto czekać do ostatniej chwili.

Przejście na nowy standard nie powinno być wielkim problemem dla większości społeczeństwa. Oczywiście, jeśli chcemy zmienić tylko dekoder. Zakup zewnętrznego dekodera różnych firm to koszt ok. 100 złotych. Tymczasem wymiana telewizora to już kwota liczona w tysiącach, ale w sklepach można dostać naprawdę dobry sprzęt obsługujący standard DVB-T2/HEVC za cenę poniżej 1500 złotych.

Czym jest standard DVB-T2/HEVC i co oferuje?

DVB-T2/HEVC to najbardziej wydajny standard transmisji i przyszłość tego typu rozwiązań na całym świecie. Pierwszy człon nazwy oznacza drugą generację rozwiązania DVB-T, czyli naziemnego nadawania sygnału telewizji cyfrowej, natomiast drugi określa, jaki konkretnie kodek będzie wykorzystany.

Dlaczego zmieniany jest standard nadawania? Ponieważ nowy, DVB-T2/HEVC, będzie miał za zadanie zwolnić częstotliwość 700 MHz. Ma ona być przeznaczona dla sieci komórkowej nowej generacji 5G, która przez to będzie znacznie szybciej rozwijała się w naszym kraju i pozwoli na szybszą komunikację milionów Polaków.

Jak sprawdzić, czy nasz telewizor obsługuje nowy standard? Najprościej będzie zajrzeć do instrukcji obsługi, ale niestety większość z nich ląduje na dnie kartonów w piwnicy lub komórkach. Dlatego sugerujemy sprawdzić symbol telewizora, który jest podany na naklejce znamionowej z tyłu urządzenia, a następnie wpisać go do wyszukiwarki internetowej.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas