Do czego służy balon meteorologiczny? Cechy i zastosowanie

Czasami słyszymy, że balon meteorologiczny został odnaleziony na polu i nie wiemy, skąd się wziął. Do czego służą te urządzenia i jak działają?

Balon meteorologiczny. Do czego służy?
Balon meteorologiczny. Do czego służy?FABRICE COFFRINI/AFP/East NewsEast News

Co to jest balon meteorologiczny?

Balony meteorologiczne to rodzaj sond używanych do pomiaru różnych parametrów atmosferycznych, takich jak temperatura, wilgotność, ciśnienie atmosferyczne i prędkość wiatru na różnych wysokościach. Są one ważnym narzędziem w meteorologii i wykorzystuje się je do zbierania danych, które pomagają w prognozowaniu pogody oraz w badaniach atmosferycznych.

Urządzenia te są jednokrotnego użytku - a w zasadzie tyczy się to samego balona, który po osiągnięciu swojej maksymalnej wysokości pęka. Co się dzieje z samą sondą? Ta spada na ziemię w nienaruszonym stanie, dzięki zamontowanemu spadochronowi. Później jej znalezienie jest możliwe dzięki wbudowanemu nadajnikowi GPS. Wszystko po to, aby móc ją potem odnaleźć.

Z czego składa się balon meteorologiczny?

Balon meteorologiczny składa się z dużego balonu wypełnionego helem lub wodorem, który unosi się w atmosferze, oraz przyłączonej do niego sondy, zwaną radiosondą. Radiosonda jest wyposażona w różne czujniki do mierzenia parametrów atmosferycznych oraz nadajnik radiowy do przesyłania zebranych danych z powrotem na Ziemię w czasie rzeczywistym.

Jako gaz częściej wykorzystuje się wodór niż hel - jest tańszy, choć przy okazji bardziej niebezpieczny. Jak wygląda budowa takiego balona meteorologicznego? Składa się głównie z 4 elementów:

  • Balon wypełniony gazem
  • Linka mocująca
  • Ładunek badawczy
  • Spadochron, dzięki któremu ładunek wyląduje bez szwanku

Warto zauważyć, że w użyciu są dwa główne rodzaje balonówmeteorologicznych:

  • Balon radiosonda - bardziej złożony, bo wyposażony w nadajnik i urządzenia badawcze. Te zbierają informacje na temat warunków panujących na dużych wysokościach (np. 30 kilometrów)
  • Balon pilotowy - nie posiada żadnych nadajników i sond. Badanie pogody odbywa się na podstawie obserwacji ruchów balona. Pozwala to zmierzyć prędkość i kierunek wiatru, a także wysokość chmur;

W przypadku bardziej zaawansowanych balonów, na "pokładzie" znaleźć się może całkiem sporo elektroniki. Mowa tu nie tylko o sondach, ale też radionadajnikach czy komputerach pokładowych.

Dlaczego używamy balonów pogodowych?

Wiele osób słyszy o balonach pogodowychh wtedy, kiedy pojawia się informacja o obserwacji tajemniczych obiektów, lub gdy akurat jakiś spadnie na ziemię. W rzeczywistości balony meteorologiczne są wykorzystywane na całym świecie, a ich widok nie powinien być niczym zaskakującym. Pełnią bowiem bardzo użyteczną funkcję.

Chodzi oczywiście o badanie zjawisk pogodowych i możliwość estymowania tego, jakie warunki będą panować na danym obszarze. Ruchy mas powietrza czy chmur oraz badanie wilgotności i nie tylko pozwalają meteorologom dokonać prognoz pogody. Można powiedzieć, że balony te są niezastąpione. Z uwagi na wysokość na jakiej działają (np. 30 kilometrów w górę), zajmują się obszarem, którego nie możemy zbadać w inny sposób - ani satelitą, ani też pojazdem latającym.

Nastolatek z Polski nagrodzony przez NASA za zdjęcie Wilczego KsiężycaPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas