Dom z pudełka. Wystarczą 24 godziny i mieszkasz jak król
Przyjeżdża ciężarówka i przywozi potężne pudełko. W ciągu godziny pakunek można rozłożyć w pełnowymiarowy dom gotowy do zamieszkania. Nie wierzysz? Zobacz film.
Budowa własnego domu to wiele miesięcy, jeśli nawet nie lat koszmaru. I nigdy nie można być pewnym, że wszystkiego uda się dopilnować, a efekt końcowy spełni nasze oczekiwania. Te wszystkie problemy znikają, jeśli zdecydujemy się na "dom składany" (model Casita) amerykańskiej firmy Boxabl. Jego pomysłodawcy chwalą się, że od przywiezienia przez ciężarówkę elementów domu (w postaci dużej paczki) do rozłożenia ich w pełnowymiarowy budynek mija zaledwie godzina. I dom praktycznie natychmiast nadaje się do zamieszkania. Wystarczy na ziemi ustawić metalowy stelaż, na którym zostanie ustawiony "składany dom". Proces montażu przebiega błyskawicznie i potrzeba do tego zaledwie małej ekipy pracowników
Na kolejnym etapie budowy tego niezwykłego domu wystarczy w odpowiedniej kolejności rozkładać płyty, które po chwili tworzą ściany, podłogę i dach budynku. Wszystko odbywa się prawie automatycznie.
Domy składane firmy Boxabl są wykonane ze stali, betonu i specjalnej pianki EPS przypominającej styropian, która pełni jednocześnie rolę znakomitej izolacji. Wszystkie elementy domu mają okna, a także w pełni wykończone ściany. Dom po rozłożeniu ma 37 metrów kwadratowych, czyli przypomina wielkością dużą kawalerkę. O nic nie trzeba się martwić - w pakiecie otrzymujemy pełne wyposażenie domu włącznie z szafkami i meblami. W zestawie jest nawet telewizor LCD.
W ramach kuchni otrzymujemy m.in. lodówkę, piekarnik, zmywarkę i kuchenkę mikrofalową. W łazience jest pełnowymiarowa wanna z prysznicem, a także pralka. Wszystkie pomieszczenia są ogrzewane i klimatyzowane. Producent domów chwali się, że dzięki zastosowaniu oświetlenia LED właściciel będzie płacił bardzo niskie rachunki za prąd.
O "składanych domach" firmy Boxabl stało się głośno, kiedy jeden z jej domów kupił Elon Musk. Miliarder pochwalił się tym podczas wywiadu - podobno był bardzo zadowolony z tego, że dom okazał się zaskakująco wygodny.
Dom został tak zaprojektowany, aby zapewnić bardzo dobrą izolację termiczną. Dom jest całoroczny i utrzymuje stałą temperaturę wewnątrz nawet w czasie największych mrozów. Materiały użyte do budowy są ognioodporne. Wśród materiałów użytych do budowy nie ma drewna. Według ekspertów firmy Boxabl nie ma ryzyka, że wewnątrz domu pojawi się pleśń.
Budynek był poddawany przeróżnym testom. Okazało się, że nie uszkodził go nawet silny wiatr, który występuje podczas huraganu.
Pozostaje jeszcze oczywiście kwestia ceny. Aby stać się posiadaczem najmniejszego, składanego domu modelu Casita trzeba mieć 50 tysięcy dolarów. Pojawiają się jeszcze dodatkowe koszty w postaci zakupu ziemi, transportu i podłączenia domu do sieci wodociągowej czy elektrycznej. Mimo wszystko wydaje się, że i tak jest to cena bardzo atrakcyjna dla ludzi szukających własnego lokum.