Drony-pszczoły drukują 3D w powietrzu

Budowa i naprawa budynków w trudno dostępnych miejscach to ogromne wyzwanie, z którym postanowili zmierzyć się badacze Imperial College London i Szwajcarskiego Federalnego Laboratorium ds. Materiałoznawstwa i Technologii. Efekt? Drony-drukarki 3D inspirowane pszczołami, które drukują w powietrzu.

Te drony to pryszłość budowania... także na Księżycu czy Marsie
Te drony to pryszłość budowania... także na Księżycu czy MarsieUniversity College Londondomena publiczna

Już niedługo nad swoimi głowami możemy zobaczyć jeszcze więcej dronów, bo Imperial College London i Szwajcarskie Federalne Laboratorium ds. Materiałoznawstwa i Technologii zaprezentowało właśnie wyjątkowe drony-drukarki 3D inspirowane pszczołami, które jak łatwo się domyślić drukują w powietrzu. Technologia ta nazywa się Aerial Additive Manufacturing (Aerial-AM) i w tym konkretnym przypadku przewiduje wykorzystanie dwóch rodzajów dronów komunikujących się bezprzewodowo i pracujących zespołowo.

Drony na budowy!

Jedne z nich to tzw. BuilDrones, które na podstawie cyfrowego planu wspólnie budują strukturę, wytłaczając kolejne warstwy materiału - na przykład mokrego betonu - za pomocą dyszy na swoim spodzie. Drugie noszą nazwę ScanDrones i jak łatwo się domyślić, ich zadaniem jest nadzorowanie procesu drukowana, tj. oceniając geometrię struktury w czasie drukowania i decydujących o kolejnych etapach budowy w zależności od uzyskanych danych.

Na tym etapie prac system charakteryzuje się dokładnością +/- 5 mm i chociaż drony są w stanie pracować autonomicznie, ludzki operator wciąż nadzoruje proces drukowania i w razie czego przejmuje kontrolę nad całością.

W dotychczas przeprowadzonych próbach na małą skalę Aerial-AM został wykorzystany do zbudowania 72-warstwowego cylindra o wysokości 2,05 m z rozszerzającej się pianki poliuretanowej oraz 28-warstwowego cylindra o wysokości 18 cm z niestandardowego materiału podobnego do cementu. Naukowcy z nadzieją spoglądają też w przyszłość, zapowiadając, że w przyszłości ich technologia może zostać wykorzystana do drukowania budynków na Księżycu czy Marsie.

Udowodniliśmy, że drony mogą pracować autonomicznie i w tandemie, konstruując i naprawiając budynki, przynajmniej w laboratorium. To skalowalne rozwiązanie może pomóc w budowie i naprawie w trudno dostępnych miejscach, takich jak wysokie budynki
tłumaczy jeden z autorów badania, Mirko Kovac.
Protesty Rosjan przeciwko mobilizacji ogłoszonej przez PutinaAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas