DVB-T2 - Miliony Polaków mogą stracić dostęp do telewizji. Nadchodzą wielkie zmiany

Filip Mielczarek

Filip Mielczarek

Aktualizacja

W II kwartale 2022 roku zmieni się w Polsce standard nadawania kanałów telewizyjnych z DVB-T na DVB-T2/HEVC. Połowa posiadanych przez Polaków telewizorów przestanie działać, ponieważ nie będą one kompatybilne z nową technologią.

W połowie przyszłego roku w Polsce pojawi się nowy standard nadawania telewizji
W połowie przyszłego roku w Polsce pojawi się nowy standard nadawania telewizji123RF/PICSEL

Mówimy tutaj o aż 2,27 mln urządzeń, które trzeba będzie wymienić do 30 czerwca 2022 roku. Krajowy Instytut Mediów obecnie prowadzi zakrojone na szeroką skalę badania, które mają wykazać, jak wielu Polaków jest przygotowanych na zmianę standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Już teraz okazuje się, że nawet 74 procent ludzi odbierających sygnał wyłącznie z naziemnej telewizji, kompletnie nie wie i nie zdaje sobie sprawy z planowanej zmiany.

Eksperci biją na alarm, że wiosną przyszłego roku tak wielu Polaków ruszy do sklepów po nowe telewizory, że może ich zabraknąć dla wszystkich. Kryzys może potrwać wiele tygodni. Do tego dochodzi jeszcze fakt problemów z dostępnością na całym świecie podzespołów elektrycznych, przez co produkcja telewizorów od jakiegoś czasu nie idzie pełną parą.

Dlatego przedstawiciele instytutu z ekspertami radzą, by już teraz sprawdzić, czy nasze telewizory są gotowe na nowy standard, a jeśli nie, to jak najszybciej pomyśleć o ich wymianie. W kwietniu czy maju przyszłego roku może być już za późno.

Obecnie w Polsce z DVB-T korzysta około 5 mln gospodarstw domowych. Przejście na DVB-T2 będzie wymagało zakupu nowego odbiornika.
Obecnie w Polsce z DVB-T korzysta około 5 mln gospodarstw domowych. Przejście na DVB-T2 będzie wymagało zakupu nowego odbiornika.123RF/PICSEL

Największy problem będą jednak mieli tzw. wykluczeni technologicznie, czyli głównie ubodzy seniorzy zamieszkujący najróżniejsze wsie na krańcach kraju. Ich telewizory na pewno nie obsłużą nowego standardu, a puste kieszenie nie pozwolą im zakupić nowych urządzeń. Ci ludzie będą mogli liczyć na pomoc różnych instytucji.

Przejście na nowy standard nie będzie jednak wielkim problemem dla większości społeczeństwa. Oczywiście, jeśli chcemy zmienić tylko dekoder. Zakup zewnętrznego dekodera różnych firm to  koszt około 100 złotych. Tymczasem wymiana telewizora to już kwota liczona w tysiącach, ale w sklepach można dostać naprawdę dobry sprzęt obsługujący standard DVB-T2/HEVC za cenę poniżej 1500 złotych.

DVB-T2/HEVC to najbardziej wydajny standard transmisji i przyszłość tego typu rozwiązań na całym świecie. Pierwszy człon nazwy oznacza drugą generację rozwiązania DVB-T, czyli naziemnego nadawania sygnału telewizji cyfrowej, natomiast drugi określa, jaki konkretnie kodek będzie wykorzystany.

Niektórzy mogą mieć w czerwcu problemy z odbiorem telewizji
Niektórzy mogą mieć w czerwcu problemy z odbiorem telewizji123RF/PICSEL

Dlaczego zmieniany jest standard nadawania? Ponieważ nowy, DVB-T2/HEVC, będzie miał za zadanie zwolnić częstotliwość 700 MHz. Ma ona być przeznaczona dla sieci komórkowej nowej generacji 5G, która przez to będzie znacznie szybciej rozwijała się w naszym kraju i pozwoli na szybszą komunikację milionów Polaków.

Jak sprawdzić, czy nasz telewizor obsługuje nowy standard? Najprościej będzie zajrzeć do instrukcji obsługi, ale niestety większość z nich ląduje na dnie kartonów w piwnicy lub komórkach. Dlatego sugerujemy sprawdzić symbol telewizora, który jest podany na naklejce znamionowej z tyłu urządzenia, a następnie wpisać go do wyszukiwarki internetowej.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas