Elon Musk: Testy interfejsu mózg-komputer na ludziach odbędą się jeszcze w tym roku

Kilka dni temu miliarder ujawnił więcej ciekawych informacji o swoim projekcie, który ma odmienić nie do poznania przyszłość naszej cywilizacji, a teraz dowiadujemy się, kiedy rozpoczną się testy na ludziach.

Elon Musk powiedział, że prace nad rozwojem interfejsu, który połączy ludzkie mózgi z superkomputerami, sztuczną inteligencją i globalną siecią, postępują w zadziwiająco dobrym tempie. Obecnie naukowcy wykonują eksperymenty z urządzeniem Neuralink na świniach i małpach w dwóch ośrodkach firmy, a mianowicie w San Francisco i Austin. Najbogatszy człowiek świata zapowiedział w sierpniu ubiegłego roku, że niebawem rozpoczną się również testy na ludziach.

Reklama

Teraz okazuje się, że Neuralink czeka na ostateczną decyzję Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA). Jej przedstawiciele bacznie przyglądają się całemu projektowi. Musk uważa, że akceptacja rozpoczęcia eksperymentów na ludzkich ochotnikach nastąpi w drugiej połowie bieżącego roku. Niewątpliwie, będzie to przełomowy moment dla rozwoju tego typu technologii.

Trzeba tutaj podkreślić, że chociaż podobne systemy są rozwijane w wielu ośrodkach na całym świecie, to jednak wszystkie w sposób nieinwazyjny, co oznacza, że czytanie i analiza fal mózgowych odbywa się za pośrednictwem nakładanej na głowę specjalnej czapeczki. W przypadku Neuralink, elektrody będą wszczepiane w czaszkę, bezpośrednio do mózgu człowieka za pomocą specjalnego robota. Cały proces został pokazany na załączonym materiale filmowym, który firma opublikowała kilka dni temu na swoim kanale na serwisie YouTube.

Rozwijany przez szefa SpaceX i Tesli interfejs mózg-komputer budzi mnóstwo kontrowersji. Jednak sam miliarder uważa, że na dobry początek będzie to technologia, który ma za zadanie polepszyć jakość życia ludzi sparaliżowanych lub borykających się z defektami układu nerwowego. Rzeczywistość, w której ludzie będą mogli porozumiewać się bez słów lub superszybko łączyć z Internetem i dokonywać obliczeń w chmurze lub za pomocą sztucznej inteligencji, nastanie dopiero za dekadę.

Na razie naukowcy Neuralink prowadzą eksperymenty na zwierzętach. „Mamy już małpy z bezprzewodowym implantem w czaszce i maleńkimi przewodami, które potrafią grać w gry wideo za pomocą umysłu. Jedną z rzeczy, które staramy się ustalić, jest to, czy możemy pozwolić małpom bawić się w umysłowe Pong” - powiedział Musk w wywiadzie dla Good Time Show w aplikacji Clubhouse.

Źródło: GeekWeek.pl/Neuralink/Elon Musk / Fot. Neuralink

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama