Reklama

Elon Musk zapowiada sztuczną inteligencję równą ludzkiemu umysłowi

Elon Musk zabrał głos w debacie dotyczącej powstania silnej sztucznej inteligencji (AGI), która będzie równa umysłowi ludzkiemu. Miliarder podał rok, w którym stanie się to faktem.

Elon Musk zabrał głos w debacie dotyczącej powstania silnej sztucznej inteligencji (AGI), która będzie równa umysłowi ludzkiemu. Miliarder podał rok, w którym stanie się to faktem.
Elon Musk podał rok, w którym pojawi się prawdziwa sztuczna inteligencja (AGI) /123RF/PICSEL

Technologie sztucznej inteligencji nie są obce Elonowi Muskowi. Na co dzień ma z nimi styczność w Tesli, która już w przyszłym roku ma zapewnić szczęśliwym posiadaczom tych aut w pełni autonomiczną jazdę po miastach. Miliarder ma jednak o wiele większe plany związane z tą technologią.

Elon Musk zabrał głos w debacie dotyczącej tematu sztucznej inteligencji z prawdziwego zdarzenia, czyli takiej, która będzie dorównywała swoim umiejętnościom umysłowi ludzkiemu. Może wydawać się, że to wciąż jest pieśń przyszłości, ale szef SpaceX sądzi coś zupełnie innego.

Reklama

Elon Musk przełom w rozwoju sztucznej inteligencji (AGI)

Napisał on na Twitterze: "2029 wydaje się być rokiem przełomowym. Byłbym zdziwiony, gdybyśmy do tego czasu nie mieli AGI. Miejmy nadzieję, że ludzie na Marsie też". Musk tym samym uznał, że w 2029 roku na świecie będzie tak zaawansowana technologia, że stanie się dostępna dla ludzi prawdziwa sztuczna inteligencja, o jakiej marzy wielu futurystów.

Musk zapowiedział, że jeszcze w tym roku zaprezentuje pierwszy prototyp Tesla Bot, czyli pierwszego swojego androida. Armia takich robotów ma pracować w fabrykach, ale też takie urządzenia mają stać się przyjaciółmi ludzi. Miliarder chciałby też wysłać je na Marsa, by rozpoczęły długotrwały proces kolonizacji.

Prawdziwa sztuczna inteligencja w bazach na Marsie

Plany miliardera sięgają jeszcze dalej. Wraz z naukowcami ze swojej firmy Neuralink, chce stworzyć pierwsze interfejsy mózg-komputer, dzięki którym będzie można połączyć ludzi z maszynami, komputerami czy internetem, docelowo zmieniając nas w cyborgi.

Niestety, Gary Marcus, ekspert od SI uważa, że nie ma najmniejszych szans na to, by w 2029 roku pojawiła się tak zaawansowana sztuczna inteligencja. Musk doczekał się nawet od niego riposty: "W 2029 sztuczna inteligencja nie będzie mogła oglądać filmu i mówić dokładnie, co się dzieje. W 2029 AI nie będzie w stanie przeczytać powieści i rzetelnie odpowiedzieć na pytania dotyczące fabuły. W 2029 AI nie będzie mogła pracować jako kompetentny kucharz w dowolnej kuchni".

Sam Musk, jak i również wielu naukowców z NASA, uważają, że jedyną drogą do przetrwania ludzkości na Ziemi w obliczu coraz szybszego postępu technologicznego, a także kolonizacji Czerwonej Planety, jest połączenie ludzi z robotami. Wówczas sztuczna inteligencja i zaawansowane roboty będą pod naszą pełną kontrolą i nie zgotują nam zagłady, czego obawiał się np. Stephen Hawking.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Elon Musk | technologia | tesla bot | roboty | sztuczna inteligencja | agi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy