Fani Apple szykują portfele - czek wystawiony przez Wozniaka i Jobsa trafia na aukcję

Jeśli należycie do oddanego grona fanów Apple, to z pewnością zainteresuje Was możliwość zakupu tej bardzo wartościowej pamiątki. Na aukcję trafił właśnie czek podpisany przez założycieli firmy, opiewający na 3 tysiące dolarów, za który trzeba zapłacić... co najmniej 25 tysięcy.

Jeśli należycie do oddanego grona fanów Apple, to z pewnością zainteresuje Was możliwość zakupu tej bardzo wartościowej pamiątki. Na aukcję trafił właśnie czek podpisany przez założycieli firmy, opiewający na 3 tysiące dolarów, za który trzeba zapłacić... co najmniej 25 tysięcy.
Ile fai Apple są gotowi zapłacić za pamiątki po Jobsie z początków Apple? /radub85/123RF.COM i rrauction.com /materiały prasowe

Ostatnie miesiące to prawdziwa gratka dla fanów technologii, a raczej historii jej współczesnego rozwoju, bo na aukcjach można było kupić choćby NFT pierwszego wpisu na Twitterze czy Wikipedii. Niewymienialne tokeny budzą jednak wiele wątpliwości, dlatego nowy przedmiot kolekcjonerski proponowany przez RR Auction może cieszyć się większym zainteresowaniem.

I to nie tylko dlatego, że można go dotknąć - mowa bowiem o czeku podpisanym 15 lipca 1976 roku przez założycieli firmy Apple, czyli Steve’a Wozniaka i nieżyjącego już człowieka-legendę, Steve’a Jobsa (jakkolwiek brutalnie to zabrzmi, czek może jeszcze znacznie zyskać na wartości po śmierci tego pierwszego, jak to często ma miejsce w takich przypadkach).

Reklama

Podpisany przez Jobsa i Wozniaka czek Apple Computer Company trafia na aukcję

Co warto podkreślić, sam czek został stworzony specjalnie dla Apple Computer Company, więc jest solidnym kawałkiem historii, dokumentującym początki jednej z najważniejszych obecnie firm na świecie. I chociaż opiewa na nieco ponad 3 tysiące dolarów, to osoby zainteresowane zakupem muszą przygotować się na dużo więcej, bo obecna cena pamiątki to już 25 tysięcy dolarów.

Ból złagodzić nieco może jednak fakt, że Jobs i Wozniak mieli zapłacić tym czekiem firmie Kierulff Electronics za części komputerowe, które posłużyły do zbudowania drugiej partii komputerów Apple-1, a przynajmniej tak mówi sugerują daty. Czyżby były to pieniądze pochodzące ze słynnej sprzedaży Volkswagena T2 Jobsa i programowalnego kalkulatora HP-65 Wozniaka?

Mówiąc już całkiem serio, dodatkowej wartości temu kawałkowi papieru nadaje z pewnością fakt, że najczęściej mieliśmy do czynienia z czekami, na których widniał podpis tylko jednego z założycieli, a na tym podpisali się obaj.

Dom aukcyjny przypomina jednak, że data ważności czeku już minęła i nie można go dłużej zrealizować, więc pozostaje tylko oprawić go w ramkę i podziwiać. Szczególnie że tylko jeden dokument z autografami założycieli Apple może z nim konkurować, a mianowicie oryginalna umowa założenia firmy, która została sprzedana w 2011 roku za 1,5 mln USD. 

RR Auction sprzedaje obecnie również inne pamiątki po Jobsie z jego wczesnych dni w Apple, zdjęcia z czasów studenckich, wizytówki, podpisany pierwszy numer magazynu Macworld i wiele innych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Apple | Steve Jobs | Steve Wozniak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy