Francuzi ogrzeją nas dźwiękiem. Nowatorskie rozwiązanie w pompach ciepła niebawem pojawi się na rynku
Francuski startup zaprezentował nową pompę ciepła, która zamiast czynnika chłodniczego wykorzystuje dźwięk. Pomimo tego innowacyjnego rozwiązania poziom hałasu jest nie większy niż ludzki szept, a przy tym można podgrzewać wodę do wyższej temperatury niż w tradycyjnych pompach ciepła.
Do poprawnego działania tradycyjnych pomp ciepła potrzebne są czynniki chemiczne (płyny), które mogą przekazywać ciepło poprzez parowanie i skraplanie, oraz instalacje, gdzie taki proces będzie zachodził. By całość mogła poprawnie działać, należy dostarczyć odpowiednią ilość energii elektrycznej.
Francuska firma Equium opracowała rdzeń pompy ciepła, który działa w oparciu o fale akustyczne, aby podgrzać powietrze. Dzięki współpracy z inną firmą, która integruje go z pozostałą częścią instalacji, powstaje rozwiązanie dedykowane do zastosowań mieszkaniowych.
Według informacji, które przekazuje francuski startup, nowatorska pompa ciepła może wytwarzać wyższą temperaturę niż tradycyjne pompy ciepła, bez stosowania czynników chłodniczych. Zamiast tego, głośniki zasilane energią elektryczną wytwarzają fale akustyczne w zamkniętym zbiorniku wypełnionym helem pod ciśnieniem 30 barów. Fala akustyczna powoduje sprężanie i rozprężanie gazu. Rdzeń pompy wypełniony jest wodą, która pozwala na przekazywanie wytworzonego ciepła.
Pompa dzięki użyciu dźwięku pozwala generować ciepłą wodę użytkową o temperaturze nawet 80 st. C. Philippe Loyer, menedżer produktu w Equium twierdzi, że jedną z kluczowych zalet jest akustycznej pompy ciepła, w porównaniu z tradycyjnymi urządzeniami wykorzystującymi czynniki chłodnicze, jest możliwość wytwarzania bardzo wysokich lub niskich wartości temperatury.
Pompa ciepła pracować ma ze wszystkimi zewnętrznymi źródłami ciepła, łącznie z powietrzem o temperaturze w zakresie temperatury -15 do 50 st. C. Ze względu na wypełnienie rdzenia wodą, całość najlepiej sprawdzi się jako wodna lub gruntowa pompa ciepła. Ale dzięki możliwości wyposażenie urządzenia w wentylator, który przekaże ciepło z powietrza do wody, sprawdzi się również jako powietrzna pompa ciepła.
Francuska pompa ciepła jest w stanie wytworzyć od 3 do 4 kW ciepła, na każdy kilowat zużytej energii. Firma informuje, że planuje od 8 kW do 10 kW mocy cieplnej dla rdzenia pompy. Ma mieć przy tym 30-letnią żywotność i być łatwa w instalacji.
Equium twierdzi, że ich system jest niemal całkowicie bezgłośny, mimo że do wytwarzania energii wykorzystany został głośnik. Poziom hałasu jest niższy niż 30 dB, czyli głośność szeptu.
Firma przeprowadza obecnie testy urządzenia. Na rynku ma się pojawić pod koniec 2023 roku.
Przeczytaj także:
Jak dbać o panele słoneczne? Mycie fotowoltaiki Karcherem odpada!
Wielka Brytania chce mieć masę małych reaktorów atomowych SMR
Statek wyższy od Wieży Eiffla. Zbuduje ogromną farmę na morzu