Gigantyczna kara dla PayPal. UOKiK nie ma wątpliwości

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zdecydował o nałożeniu kary w wysokości 106 milionów złotych na PayPal Europe. Wszystko przez stosowanie aż 34 niedozwolonych klauzul, które mogły być dla użytkowników niezwykle dotkliwe - również finansowo.

PayPal zamroził środki na koncie stowarzyszenia Marsz Niepodległości
PayPal zamroził środki na koncie stowarzyszenia Marsz Niepodległości123RF/PICSEL

PayPal ukarany przez UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wnikliwie przyjrzał się klauzulom, które obowiązywały użytkowników i klientów PayPal w Europie. Okazało się, że ponad 30 obwarowań regulaminowych i zasad stanowiły tzw. klauzule niedozwolone. To takie mechanizmy, które mimo wdrożenia przez firmę świadczącą usługi nie powinny mieć miejsca. Jak informuje prezes UOKiK, często użytkownicy nie wiedzieli, co konkretnie może spowodować nałożenie na nich kar. Te mogły przybierać również formę finansową.

Wśród 34 niedozwolonych klauzul znajdowały się m.in. te informujące o konsekwencjach związanych z naruszaniem jakichkolwiek przepisów prawa czy ustaw obowiązujących w danym państwie. Same sankcje, które mógł zastosować PayPal nie były precyzyjnie określone, a w rezultacie użytkownicy mogli nie wiedzieć, za co konkretnie nakładane są kary. Problemem jest brak jednolitego i konkretnego określania, jakie konsekwencje i kary są wymierzane za konkretnie uchybienia.

Charakter naruszeń jest bezprecedensowy. Dla konsumenta korzystanie z usług PayPal na podstawie zakwestionowanych klauzul jest nieprzewidywalne. Klauzule PayPal są ogólne, wieloznaczne i niezrozumiałe.
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny

PayPal miał wolną rękę

Dużym problemem okazywały się również arbitralne decyzje PayPal, wobec nakładania konkretnych kar. Dla przykładu spółka mogła w dowolnym momencie zablokować środki użytkownika w takiej wartości, w jakiej uznano to za konieczne, podobnie w przypadku czasu obowiązywania blokady. Możliwe było też nakładanie kar (np. w wysokości 2500 USD) czy całkowitego blokowania konta. Powody? To arbitralne decyzje PayPal, które nie musiały być konkretnie wytłumaczone.

PayPal ma nieograniczoną możliwość dowolnego decydowania o tym, czy użytkownik popełnił czyn zabroniony i jaka spotka go za to kara, którą może być choćby zablokowanie pieniędzy na koncie.
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny

Wysoka kara, odwołanie w grze

Ostatecznie klient i osoba korzystająca z usług PayPal mogła nie wiedzieć, za co obowiązują kary, z jakiego powodu je nałożono i co konkretnie spotka ich po naruszeniu niektórych zapisów w regulaminie. Na skutek tak wielu naruszeń UOKiK postanowił nałożyć na firmę karę w wysokości 106 milionów złotych.

Decyzja nie jest prawomocna i istnieje możliwość odwołania się od niej.

Wypadek myśliwca szkoleniowego. Ekspert o możliwych przyczynach katastrofyPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas