Grzejnik jest ciepły tylko do połowy? Tak rozwiążesz problem

W sezonie jesienno-zimowym instalacja grzewcza powinna działać bez zarzutu. Czasami zdarza się jednak, że niektóre grzejniki zaczynają działać połowicznie. Może to wskazywać na problemy z nim samym lub z całą instalacją. W zależności od tego, które części grzeją, można ustalić przyczynę dysfunkcji. Sprawdź, dlaczego grzejniki działają tylko do połowy i co zrobić w takiej sytuacji.

Co zrobić w sytuacji, gdy kaloryfer grzeje tylko do połowy?
Co zrobić w sytuacji, gdy kaloryfer grzeje tylko do połowy?123RF/PICSEL

Dlaczego grzejnik grzeje do połowy?

Połowiczne działanie grzejników w domu nie tylko powoduje znaczny dyskomfort termiczny, ale także przyczynia się do zwiększenia wydatków związanych z ogrzewaniem. Takie kaloryfery grzeją bardzo słabo. Dlatego w celu ogrzania pomieszczenia, konieczne jest maksymalne rozkręcenie zaworów. Wyróżnia się dwie najczęstsze przyczyny połowicznego działania grzejników: zapowietrzenie i nagromadzony osad.

Zapowietrzona instalacja ogrzewania

Zapowietrzone grzejniki można poznać po wydawanych przez nie dźwiękach. Przy maksymalnie odkręconym zaworze najczęściej szumią i głośno bulgoczą. Oprócz tego u zapowietrzonych kaloryferów grzeje tylko dolna część, natomiast ich góra jest zimna.

Dzieje się tak, ponieważ to właśnie w górnej części zbiera się powietrze, uniemożliwiając tym samym jej ogrzanie. Należy mieć na uwadze, iż obecność dużej ilości powietrza w instalacji grzewczej może również doprowadzić do korozji jej metalowych elementów.

Osad nagromadzony w kaloryferach

Natomiast jeżeli zachodzi odwrotna sytuacja i to góra kaloryfera jest ciepła, a dół zimny nierównomierne rozłożenie temperatury jest spowodowane osadem nagromadzonym na dnie grzejnika. To produkt korozji metalowych elementów instalacji grzewczej, który ma formę ciemnego szlamu. Warto podkreślić, że osad ten krąży w całej instalacji, ale najczęściej osadza się właśnie na dnie grzejników.

Co zrobić, gdy grzejnik grzeje do połowy?

Jeżeli w instalacji grzewczej znajduje się za dużo powietrza, należy odpowietrzyć grzejniki. Automatyczny zawór powinien sam regulować ilość powietrza, natomiast zawór ręczny wymaga okresowego odpowietrzania. W tym celu należy poluzować śrubunek przy zaworze do momentu wydobycia się z zaworu syku powietrza. W chwili, gdy dźwięk ucichnie, trzeba go z powrotem zakręcić.

Jeżeli przyczyną nieprawidłowego działania grzejników jest nagromadzony osad, trzeba go usunąć. W tym celu należy ustawić zawór wody na największą wartość i zostawić grzejnik w tym stanie maksymalnie na dobę. Po tym czasie trzeba przywrócić pierwotne ustawienia, jednak dobrze jest nie odkręcać na grzejniku wartości niższych niż 3. Jeżeli opisane rozwiązanie w niczym nie pomoże, należy skontaktować się z hydraulikiem — w takiej sytuacji pomoc fachowca może okazać się niezbędna.

Zobacz także:

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Gamingowa transformacja
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas