IBM informuje właśnie o dokonaniu wielkiego przełomu w świecie mechaniki kwantowej

Amerykański koncern nie ustaje w wysiłkach i regularnie dostarcza innowacyjne rozwiązania, które zmieniają naukę - dziś przyszła pora na nowatorski mikroskop.

Kontrowersyjne oprogramowanie potrafiące przewidzieć, kto ma zamiar w najbliższym czasie zwolnić się z pracy, AI diagnozujące raka piersi nawet rok przed jego wystąpieniem, elektryczny język Hypertaste, który potrafi analizować płyny na obecność niebezpiecznych odpadów i chemikaliów bez konieczności wizyt w laboratorium, sztuczna inteligencja umożliwiająca łatwiejsze niż kiedykolwiek przekładanie tekstu na mowę, a teraz mikroskop do kontrolowania zachowania kwantowego atomów - wszystko to osiągnięcia IBM z tego tylko roku.

Najnowsze z nich jest o tyle ciekawe, że mówimy o pierwszym urządzeniu tego typu, które jest w stanie uzyskać dostęp do kubita (najmniejsza i niepodzielna jednostka informacji kwantowej) z pojedynczego atomu, a także dokładnie określać pozycję każdej z tych jednostek i wpływać na zachowanie kubitów znajdujących się w jej okolicy. I choć dla przeciętnego Kowalskiego brzmi to oczywiście jak czarna magia, to dla naukowców jest to prawdziwy przełom, który znacznie poprawia precyzję badań opartych o obliczenia kwantowe, a także pozwala na nowe otwarcie w zakresie badań z zakresu mechaniki kwantowej czy reakcji atomów na kontakt z czynnikami zewnętrznymi.

Reklama

A w jaki sposób mikroskop kontroluje zachowanie kwantowe atomów? Jest wyposażony w cienką i ultraprecyzyjną igłę, której końcówka skanuje powierzchnię w poszukiwaniu pojedynczych atomów, lokalizuje je, a następnie umożliwia ich indywidualne oglądanie i przenoszenie do wybranych przez naukowców układów, a we wszystkim pomagają też mikrofale. IBM zaprezentował działanie urządzenia z wykorzystaniem atomu tytanu, który jest dwubiegunowy i ma właściwości magnetyczne, dzięki czemu możliwe jest wykonanie tzw. kwantowego tańca, podczas którego atom obraca się we wskazanym kierunku.

Źródło: GeekWeek.pl//Fot. IBM

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy