Ile prądu zużywa telewizor w trybie czuwania?

Telewizor może pobierać sporo prądu, a energia jest wykorzystywana nawet po jego wyłączeniu. Ile prądu pobiera telewizor w trybie czuwania i czy warto odłączać go od gniazdka?

Telewizor a zużycie prądu

Zużycie prądu przez telewizor zależy od wielu czynników, jak choćby przekątna ekranu czy technologia, w jakiej został stworzony. Co oczywiste, duże telewizor starszej daty będą mniej energooszczędne od nowoczesnych urządzeń, w których producent zadbał o efektywne wykorzystanie energii. 

Na podstawie naszych wyliczeń wiemy, że najbardziej oszczędne są ekrany LED - zużywają najmniej prądu w porównaniu z telewizorami LCD czy plazmowymi. Różnice są spore, bo tradycyjną "plazmę" LED pokonuje, generując kilkukrotnie mniejszy koszt.

Reklama

A ile prądu zużywa telewizor w trybie czuwania? Dla wielu to sposób na oszczędność, dla innych zbędny trud - sprawdźmy, jak to wygląda w praktyce.

Zużycie prądu przez telewizor w trybie czuwania

W celu oszczędzania na rachunkach za prąd zaczynamy sprawdzać, czy aby energia nie jest w naszym domu marnotrawiona. Sprawdzamy zużycie prądu przez ładowarki do telefonów, zaopatrujemy się w energooszczędne żarówki i dbamy, aby efektywnie używać posiadanych urządzeń. Dla niektórych z nas metodą na mniejsze zużycie jest nawet odłączanie telewizora od gniazdka. Dlaczego? Chodzi o tryb czuwania, często kojarzony z charakterystyczną czerwoną diodą u dołu ekranu.

Czy faktycznie telewizor zużywa wtedy prąd? Tak - szacuje się, że w ciągu godziny "wyłączony" telewizor w trybie czuwania pobiera nieco poniżej 0,5 wata. Czy to dużo energii? Zależy - pamiętajmy jednak, że tryb czuwania działa nieustannie przez 365 dni w roku. A że rok ma około 8 765 godzin, to warto sprawdzić taki koszt.

Okazuje się, że i tak nie jest zbyt wysoki. W skali roku telewizor w trybie czuwania zużyje 4382.5 watów, czyli 4,4 kWh. Przy obecnych cenach prądu koszt generowany przez telewizor w trybie czuwania wynosi ledwie kilka złotych - i to w skali roku. Regularne odłączanie go od prądu nie wiąże się zatem z widoczną oszczędnością.

Jak oszczędzać prąd w domu?

Na szczęście są inne, bardziej efektywne sposoby na oszczędzanie prądu:

  • Zastosuj żarówki LED - żarówki LED są znacznie bardziej energooszczędne niż tradycyjne żarówki żarowe czy halogenowe. Ich żywotność jest dłuższa, a koszt zakupu zwróci się w krótkim czasie dzięki niższym rachunkom za prąd
  • Wykorzystaj światło dzienne - w ciągu dnia otwieraj okna i zasłony, aby jak najwięcej naturalnego światła docierało do pomieszczeń. Dzięki temu będziesz mógł ograniczyć korzystanie ze sztucznego oświetlenia 
  • Pranie i zmywanie - uruchamiaj pralkę i zmywarkę tylko wtedy, gdy są pełne. Wybieraj programy o niskiej temperaturze i korzystaj z funkcji oszczędzania energii
  • Efektywne gotowanie - przykrywaj garnki podczas gotowania, aby skrócić czas przygotowywania posiłków. Wybieraj naczynia o odpowiedniej wielkości do palnika

Nawet niewielkie zmiany mogą w większej skali dać widoczne efekty.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: telewizor | prąd | LED
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy