Jak sprawdzić, czy moje dane wyciekły? Jest na to sposób

Wycieki danych w sieci są niestety czymś powszechnym. Regularnie mniejsze lub większe zasoby haseł i loginów trafiają do internetu, stwarzając przy tym ogromne zagrożenie dla prywatności użytkowników. Ostatnio o wycieku danych poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji. Jak sprawdzić, czy nastąpił wyciek naszych cennych danych do sieci? Jest kilka sposobów.

Moje dane wyciekły. Czy mam powody do obaw?

Co jakiś czas docierają do nas informacje o wyciekach danych. Ofiarą mogą paść zarówno niewielkie serwisy, jak i ogromne korporacje. Drugi przypadek dotyczyć może nawet dziesiątek milionów osób na całym świecie, jednak każda sytuacja tego rodzaju stanowi duże niebezpieczeństwo. Mowa przecież o wrażliwych informacjach na nasz temat. Wycieki dotyczyć mogą haseł, loginów, informacji o kartach kredytowych i nie tylko.

Jeżeli tylko usłyszymy o możliwości wycieku, od razu powinna zapalić się nam czerwona lampka ostrzegawcza. Nie zawsze zagrożenie jest pewne, ale kluczem jest przedsiębranie właściwych środków zapobiegawczych. Tak było niedawno w przypadku kart płatniczych w ING Banku Śląskim. Doszło wówczas do prewencyjnej blokady na skutek informacji o wycieku danych u jednego z operatorów. Grunt to nie panikować i działać z rozwagą.

Reklama

Jak sprawdzić, czy moje dane wyciekły? Strona rządowa

Jeżeli mamy podejrzenia co do możliwości wycieku naszych danych, to znaleźć można kilka sposobów na weryfikację. W sieci istnieją specjalne strony, dzięki którym możemy sprawdzić, czy nasze dane osobiste padły ofiarą kradzieży lub wycieku. Jedna z nich została właśnie udostępniona przez polskie Ministerstw Cyfryzacji.

Aby z niej skorzystać, należy wejść na stronę bezpiecznedane.gov.pl i zalogować się przy pomocy Profilu Zaufanego. Sam serwis jest intuicyjny i pozwala na sprawdzenie, czy wykorzystywane przez nas loginy i adresy mailowe, czy inne dane wyciekły do sieci.

Warto zaznaczyć, że w ostatnich dniach uruchomiona przez ministerstwo strona nie wytrzymała naporu użytkowników. Po informacji o masowym wycieku danych Polaków, wielu użytkowników zgłaszało problemy z działaniem strony. Odniosło się do tego nawet samo ministerstwo informując, że trwają prace naprawcze.

Have I been pwned. Sprawdź, czy twoje dane wyciekły

Najbardziej cenionym miejscem w sieci do sprawdzania, czy nasze dane wyciekły, jest strona internetowa Have I been pwned. Stworzona na podstawie specjalnych haszy i kodowania danych pozwala na bezpieczną weryfikację bezpieczeństwa naszych maili, loginów, a nawet numeru telefonu. Wystarczy wpisać interesującą nas frazę, a dzięki temu otrzymamy wyniki i wyszczególnione pozycje.

Aby przeprowadzić dokładną weryfikację, należy przyjrzeć się wielu loginom i adresom, z których korzystamy. Strona Have I been pwned jest bezpieczna i darmowa. Dzięki niej możemy bez przeszkód sprawdzić, co i gdzie wydarzyło się z naszymi danymi.

Antywirus i bezpieczeństwo danych

Chcąc chronić swoje dane ważne jest, aby nasz komputer (a nawet i telefon) był zaopatrzony w odpowiednią ochronę. Zagrożenia płynące z sieci to nie tylko podejrzane witryny internetowe. Dlatego konieczne jest, aby poza zdrowym rozsądkiem zapatrzyć się w dobry program antywirusowy. Darmowy czy płatny, każda z opcji będzie stanowić dodatkowe wsparcie w zakresie naszego bezpieczeństwa.

Można go wykorzystać nie tylko do tworzenia bieżącej zapory, ale również do przeprowadzania skanów naszego komputera. Program antywirusowy pomoże wykryć niebezpieczne pliki znajdujące się na naszym dysku, które mogą odpowiadać np. za udostępnianie naszych haseł i loginów.

Dobre programy przeszukują też internet i na bieżąco informują swoich użytkowników o wycieku ich danych. 

Co zrobić po wycieku danych do sieci?

Jeżeli dowiedzieliśmy się, że nasze dane wyciekły, należy bardzo poważnie podejść do kwestii zmiany haseł i loginów. Najlepszym sposobem jest przygotowanie sobie listy wszystkich danych logowania, które do tej pory używaliśmy - nie tylko haseł, ale również adresów mailowych. Poza tym warto znaleźć wszystkie serwisy gdzie używamy tych informacji do logowania.

Teraz pora przejść do zmiany haseł i danych dostępowych. Po pierwsze, nasze hasła muszą być skomplikowane i wyjątkowe dla każdej ze stron. Korzystanie z tych samych haseł w wielu miejscach może mieć w przypadku wycieku dalece niepożądane konsekwencje. W zmienianiu danych i trzymaniu ich w bezpiecznych miejscach przydaje się również weryfikacja dwuskładnikowa, ustawianie pomocniczych adresów mailowych oraz menadżer haseł.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rząd | bezpieczeństwo | Dane osobowe | wyciek danych osobowych
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy