Jak zaktualizować aplikację mObywatel i korzystać z dowodu?

mObywatel nie działa? Od 14 lipca od północy jest nowa wersja aplikacji, a użytkownicy muszą ją pobrać i zaktualizować. Nowy mObywatel 2.0 oferuje użytkownikom wiele nowych funkcjonalności. Najbardziej wyczekiwaną jest dowód osobisty w telefonie, który zyska nowe możliwości. To jednak nie koniec nowości.

Co to jest mObywatel i jakie nowości w wersji 2.0?

14 lipca 2023 roku w życie weszła ustawa pozwalająca na rozszerzenie użyteczności cyfrowego dowodu osobistego z aplikacji mObywatel. Od północy działa także aplikacja w wersji 2.0, która wprowadza wiele nowości dla użytkowników. Daniem głównym jest w tym wypadku mDowód osobisty, który pozwoli na wylegitymowanie się w wielu miejscach. Po co nam mObywatel? Korzyści jest całkiem sporo:

Reklama

Funkcjonalności i udogodnień jest sporo. Pamiętajmy jednak, że mają one pewne ograniczenia. Dla przykładu są trzy miejsca, w których nie użyjemy dowodu z aplikacji. Warto o tym pamiętać np. udając się do urzędu celem wyrobienia nowego dokumentu tożsamości lub podczas wyjazdu za granicę. 

Tymczasowe prawo jazdy w aplikacji mObywatel

To nie koniec dobrych wieści. Kolejna informacja dotyczy kierowców, którzy już od sierpnia będą mogli skorzystać ze sporego udogodnienia. Chodzi o tymczasowe prawo jazdy w aplikacji mObywatel. Świeżo upieczeni kierowcy będą mogli pobrać na swój telefon odpowiedni certyfikat. Ten pozwoli im na kierowanie pojazdem krótko po zdaniu państwowego egzaminu na prawo jazdy - jeszcze w trakcie oczekiwania na fizyczny egzemplarz dokumentu. Takie prawo jazdy w aplikacji będzie ważne przez 30 dni.

Obecnie trwają przygotowania do wdrożenia tej nowej funkcjonalności. O ile prawnie będzie to możliwe już 14 lipca, tak faktycznie tymczasowe prawo jazdy w mObywatel będzie mogło być aktywne dopiero za jakiś czas. Najpóźniej nastąpi to do 17 września 2023 roku. Są jeszcze inne nowości dla kierowców. Mowa np. o specjalnych powiadomieniach push dotyczących zbliżającego się końca ważności badań technicznych pojazdu czy polisy OC. Dzięki temu kierowcy będą pamiętać o nadchodzących terminach. To istotne, bo kary za zwłokę będą większe - wszystko przez rosnącą pensję minimalną.

Jak zaktualizować aplikację mObywatel do wersji 2.0?

Pobranie aplikacji mObywatel na telefon jest bardzo proste. Wygląda tak samo, jak w przypadku każdej innej aplikacji. Należy znaleźć ją w sklepie Google Play lub App Store i pobrać na swoje urządzenie. Aplikacja mObywatel jest dostępna na urządzenia z Androidem i iOS.

Po pobraniu od razu będziemy mieć dostęp do jej najnowszej wersji, uzbrojonej we wszystkie opisywane wcześniej funkcjonalności.

Wcześniej trzeba będzie aktywować nowy mDowód Osobisty. Na razie to niemożliwe, bo nowy mObywatel 2.0 nie działa prawidłowo. Wielu użytkownikom przy próbie dodania mDowodu pojawia się komunikat "Brak połączenia z internetem". 

Jeżeli mamy już aplikację mObywatel (ponad 10 milionów pobrań!), to należy ją zaktualizować do najnowszej wersji. W większości przypadków odbędzie się to automatycznie bez naszej ingerencji. Jeżeli jednak musimy zrobić to ręcznie, to możemy skorzystać ze sklepu z aplikacjami, gdzie na karcie mObywatela wybierzemy opcję aktualizowania.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mObywatel | Dowód osobisty | aplikacja mobilna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy