Jaki kabel HDMI do TV wybrać?

Jaki kabel HDMI do telewizora wybrać? Przed zakupem musimy zwrócić uwagę nie tylko na długość, ale również konkretne parametry przewodu. Od tego zależeć będzie jakość obrazu i dźwięku.

Do czego służy kabel HDMI?

Kabel HDMI (High-Definition Multimedia Interface) umożliwia przesyłanie nieskompresowanego sygnału audio i wideo bez jakiejkolwiek straty jakości. Jednoczesny przesył dźwięku i obrazu znacząco ogranicza liczbę kabli wymagających do połączenia urządzeń z ekranem. Zamiast kilku złącz wykorzystujemy jedno i wszystkie potrzeby pozostają zaspokojone.

Co można połączyć przy pomocy kabla HDMI? Opcji jest wiele, najczęściej łączymy w ten sposób różne urządzenia z telewizorem. Przy pomocy kabla HDMI połączymy telewizor z dekoderem satelitarnym, konsolą do gier czy np. laptopem. Taki sam przewód jest wykorzystywany przy łączeniu PC z monitorem. Sposobów na wykorzystanie HDMI jest wiele:

Reklama
 • Komputery, laptopy
 • Systemy audio, kina domowe
 • Dekodery
 • Odtwarzacze wideo
 • Telewizory
 • Aparaty fotograficzne i urządzenia mobilne

Jaki kabel HDMI wybrać? Przed zakupem trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników.

Rodzaje HDMI

Kable HDMI możemy podzielić na różne rodzaje, a najważniejszym czynnikiem jest wersja HDMI. Tych na przestrzeni lat pojawiło się kilka z uwagi na nieustanną ewolucję technologii przesyłania obrazu i dźwięku. Na rynku znajdziemy kilka wariantów kabla ze względu na wersję:

 • HDMI1-1,2a - do 4,95 Gbit/s (TMDS), do 3,96 Gbit/s (wideo), bez 4K
 • HDMI 1,3c - do 2560 × 1600 p75, 8,16 Gbit/s
 • HDMI 1,4 - do 10,2 Gbit/s (TMDS), do 8,16 Gbit/s (wideo), 4K
 • HDMI 2.0 - do 4096 × 1600 p60, 18 Gbit/s
 • HDMI 2.1 - do 7680 × 4320 p60 (8K), 48 Gbit/s

Istotne są również oznaczenia wersji przewodów. Starsze warianty obsłużą najwyżej 720p lub zwykłe Full HD, podczas gdy obecnie coraz więcej z nas korzysta z obrazu 4K, a w tle majaczy nam już nawet format 8K. Jaki kabel wybrać, aby obsłużył najlepszej jakości obraz i audio? Wariant Premium High Speed HDMI Cable pozwoli nam wyświetlić maksymalnie 4K i 60 Hz (liczba klatek na sekundę). Jeszcze lepszą opcją wydaje się być Ultra High Speed HDMI Cable, który jest zdolny do obsługi 10K w 120 klatkach na sekundę.
Warto również wziąć pod uwagę AWG, czyli oznaczenie wielkości przekroju przewodu. Mniejszy wynik AWG to większa średnica, a co za tym idzie wyższe natężenie prądu przepływającego przez przewód.

Wybór kabla HDMI do TV

Wielu z nas decyduje się na zakup HDMI 2.0, co teoretycznie jest wystarczające do obsługi wysokiej rozdzielczości 4K bez większych problemów. Warto jednak pamiętać, że w takiej sytuacji ograniczamy się do wyświetlania obrazu z częstotliwością 60 klatek na sekundę. Czy to mało? To zależy. Rzućmy okiem na konsole do gier. Obecna generacja jest praktycznie pozbawiona dużych tytułów, które wyświetlane są w 4K przy 120 FPS. Nie oznacza to jednak, że w przyszłości stan rzeczy nie ulegnie zmianie.

A jeżeli kable montujemy np. w ścianie, to warto myśleć przyszłościowo, aby uniknąć niepotrzebnego rozbierania naszej instalacji i przeciągania nowych przewodów. W takiej sytuacji dobrym wyborem będzie nowy HDMI 2.1, dzięki któremu zagwarantujemy sobie spokój na kilka dobrych lat.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: HDMI | telewizor | tv
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy