Japonia zaskoczyła cały świat uruchamiając "sztuczne słońce"

Kraj Kwitnącej Wiśni nie chciał pozostać w tyle za swoją potężną konkurencją z całego świata i w końcu uruchomił najpotężniejszy w historii reaktor termojądrowy, zwany sztucznym słońcem.

Kraj Kwitnącej Wiśni nie chciał pozostać w tyle za swoją potężną konkurencją z całego świata i w końcu uruchomił najpotężniejszy w historii reaktor termojądrowy, zwany sztucznym słońcem.
Japonia zaskoczyła cały świat pokazując sztuczne słońce /Fusion for Energy/National Institutes for Quantum Science and Technology /materiały prasowe

Japonia nie zamierza ciągle polegać tylko na węglu, gazie i elektrowniach atomowych. Rząd Kraju Kwitnącej Wiśni chce mieć do dyspozycji potężne, bezpieczne i prawdziwie ekologiczne źródło energii dla 120 milionów swoich obywateli i przyszłości swojego rozwoju.

Uruchomienie pierwszego w Japonii reaktora fuzji jądrowej o nazwie JT-60SA w Naka ma pozwolić, na drodze eksperymentów, zgromadzić cenną wiedzę m.in. na potrzeby budowy ITER, Międzynarodowego Eksperymentalnego Reaktora Termojądrowego, który powstaje we Francji. Dlatego w japoński projekt zaangażowane są ośrodku naukowe z całej Unii Europejskiej.

Reklama

Japonia pracuje nad swoim sztucznym słońcem

JT-60SA to reaktor termojądrowy typu tokamak, czyli najpopularniejsze tego typu rozwiązanie obecnie na świecie. Urządzenie jest wynikiem współpracy ponad 500 naukowców i inżynierów oraz ponad 70 firm z Europy i Japonii. W JT-60SA wodór jest podgrzewany do 200 milionów stopni Celsjusza, aby przekształcić się w plazmę, zamknięty na ok. 100 sekund za pomocą potężnego układu magnesów utworzonego przez 28 cewek nadprzewodzących.

Reaktory fuzji jądrowej mają pozwolić odmienić nie do poznania nie tylko rynek energii, ale również codzienne życie milionów ludzi żyjących na całym świecie. Sztuczne słońca pozwolą bowiem produkować tanią i w pełni przyjazną środowisku naturalnemu energię na potrzeby rozwoju, która bije na głowę w kwestii efektywności nie tylko paliwa kopalne, ale również technologie pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.

Prawdziwie ekologiczna energia przyszłości

Obecnie pionierami w rozwoju tej technologii są Chińczycy. Wiosną bieżącego roku pobili wszystkie swoje dotychczasowe rekordy i ustanowili nowy globalny rekord w temperaturze i utrzymaniu plazmy w reaktorze fuzyjnym o nazwie HL-2M. Wytworzył i utrzymał on plazmę o temperaturze 120 milionów stopni Celsjusza przez aż 403 sekundy, czyli ponad 6 minut. Dotychczas było to 101 sekund. Dla porównania, warto tutaj wspomnieć, że koreańskie urządzenie przetrwało zaledwie 30 sekund.

Nad sztucznymi słońcami obecnie pracuje na świecie kilka krajów. Jeden z największych projektów realizowanych jest obecnie we Francji. Powstaje tam ITER, który ma być gotowy w 2025 roku. Wówczas rozpoczną się testy, które potrwają przez 10 lat. Eksperci uważają, że dodatni bilans energetyczny uda się uzyskać w ITER w pierwszej połowie lat 30. XXI wieku. Co ciekawe, w projekcie biorą udział naukowcy z Polskiej Akademii Nauk.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ITER
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama