Kupujesz na AliExpress? Polska Poczta prześwietli każdą paczkę

Poczta Polska wzbogaci się o nową technologię, dzięki której pracownicy będą mogli sprawdzić zawartość przesyłek bez pozostawiania śladów.

Poczta Polska wzbogaci się o nową technologię, dzięki której pracownicy będą mogli sprawdzić zawartość przesyłek bez pozostawiania śladów.
Polska Poczta prześwietli każdą paczkę /Poczta Polska /materiały prasowe

Tysiące Polaków dokonuje zakupów w sklepach internetowych, które bardzo często wysyłają produkty z bardzo odległych krajów, leżących poza Unią Europejską, np. bezpośrednio z Chin. Wówczas zakupione przedmioty po dotarciu do Polski podlegają ocleniu, co wiąże się z dodatkowymi opłatami dla klientów.

Dotychczas paczki pochodzące z Państwa Środka trafiały do dużej i nowoczesnej sortowni w Lublinie. Tam bowiem mieścił się Oddział Celno-Skarbowy Krajowej Administracji Skarbowej. Zadaniem pracowników było skanowanie podejrzanych przesyłek za pomocą rentgena i w momencie wykrycia podejrzanej zawartości, paczka była otwierana i ręcznie sprawdzana.

Reklama

Poczta Polska prześwietli każdą paczkę bez jej otwierania

Trzeba tutaj podkreślić, że zdarzało się to bardzo często, a to oznacza wydłużenie pracy celników i owocuje dłuższym transportem zakupionych przedmiotów. Teraz się to zmieni i wszyscy Polacy kupujący w zagranicznych sklepach internetowych na pewno to odczują.

Poczta Polska chwali się, że niebawem w tej materii zapanuje prawdziwy XXI wiek. Nie będzie już mowy o ingerowaniu w dostarczane paczki. Będzie to zasługą nowego, innowacyjnego skanera, pierwszego w Polsce urządzenia 3D do kontroli przesyłek spoza UE. Według informacji podanych przez Pocztę Polską, urządzenie ma pracować aż 18 godzin na dobę. Jego zadanie będzie polegało na bezinwazyjnym prześwietlaniu paczek i wykrywaniu niedozwolonych przesyłek w postaci narkotyków, papierosów, alkoholi czy broni.

— Poczta Polska konsekwentnie inwestuje w nowoczesne obiekty logistyczne. Adaptacja i umaszynowienie naszego obiektu logistycznego w Lublinie, który obsługuje m.in. przesyłki z międzynarodowego e-commerce,  jest jednym z kluczowych zadań realizowanych w ramach projektu rozwoju Architektury Sieci Logistycznej. Jeszcze w III kwartale tego roku w lubelskiej sortowni zostanie uruchomiony nowoczesny sorter do automatycznego opracowania przesyłek pocztowych. Będzie to kolejna inwestycja, która poprawi zarówno jakość usług Spółki, jak również warunki pracy — podkreśla Andrzej Bodziony, wiceprezes Poczty Polskiej.

Urządzenie ma rozpocząć pracę w lutym 2024 roku. Poczta Polska zapowiedziała, że dzięki nowemu skanerowi jeszcze bardziej zostanie ograniczona działalność kontrabandy czy wwóz przedmiotów w paczkach pochodzących ze sklepów internetowych, które nie zostały odpowiednio opłacone pod względem celno-skarbowym.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Poczta Polska SA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy