Łódź podwodna napędzana pedałami. Wyścig po ochronę środowiska
Niemieccy studenci przetestowali prototyp łodzi podwodnej napędzanej pedałami u wybrzeży hiszpańskich Wysp Kanaryjskich. Teraz chcą wziąć udział w wyścigu i zwiększać świadomość w zakresie ochrony środowiska.
Niemieccy studenci Uniwersytetu Rhine-Waal zaprojektowali maleńką, ale wyjątkową łódź podwodną. Wyposażona jest w układ napędowy w rodzaju podwodnego roweru. Ma działać bez szkody dla środowiska. Zamiast śruby napędowej, która według twórców mogłaby podczas wirowania przecinać roślinność na morskim dnie, wyposażyli ją w "płetwy" inspirowane morską fauną.
William Megill, opiekun przyszłych inżynierów powiedział w rozmowie z Reutersem, że w przyszłym roku wezmą udział w imprezie SubRacing Series, która obejmuje wyścigi organizowane w obszarach oceanów kluczowych dla ochrony środowiska. Dzięki temu mają możliwość rozwijać w swoją wiedzę, ciekawość, ale i promować zagadnienia związane z ochroną środowiska. - W okolicach Wysp Kanaryjskich mamy pewne wyzwania, dlatego zaczęliśmy tutaj - powiedział agencji Reuters na wietrznej plaży Arinaga na Gran Canarii.
Jak pływa się łodzią podwodną na pedały?
Choć niemiecka konstrukcja z pewnością jest wyjątkowa, to nie tylko oni zajmują się tworzeniem łodzi podwodnych napędzanych siłą ludzkich mięśni. W lipcu 2022 roku zespół brał udział w międzynarodowych zawodach "European International Submarine Races", które odbywają się co dwa lata w "Haslar Marine Technology Park" w Gosport w Anglii, największym basenie słodkowodnym w Europie.
Skupiają one zespoły studentów z uniwersytetów z całego świata, którzy projektują i produkują łodzie podwodne napędzane pedałami, a następnie przez pewien czas pływają nimi po wodach. Jednak to zespół "Rivershark" bije rekordy jeśli chodzi o ilość otrzymywanych nagród w różnych kategoriach.
Znaczną część niewielkiej łodzi podwodnej zajmuje mechanizm, który ją napędza. Ciężko byłoby przy tych rozmiarach znaleźć miejsce na sprzęt, czy całą instalację, która pozwalałaby utrzymać suchą kabinę z możliwością oddychania. W związku z tym łodzie podwodne są w całości zalane, a piloci ubrani w kompletny sprzęt do nurkowania. Wciskają się przez wąski właz i obsługują siłą fizyczną.
W przerwach pomiędzy zawodami studenci modyfikują i dopracowują swoje konstrukcje. Zbędne części, zgodnie z duchem zrównoważonego rozwoju, poddają recyklingowi. Podczas prac część zespołu jednocześnie uczestniczy w kursach nurkowych, aby móc towarzyszyć łodzi podwodnej pod wodą.