Marines zbudowali koszary z pomocą drukarki 3D w niecałe 40 godzin

Żołnierze zbudowali pojemne koszary w ekspresowym tempie. I to wszystko z pomocą zaawansowanych technologii druku 3D. W przyszłości w ten sposób będą powstawały całe bazy.

Funkcjonalny betonowy obiekt o powierzchni 46 metrów kwadratowych jest pierwszym tego typu na świecie. Powstał na terenie U.S. Army Engineer Research and Development Center w Champaign. W projekcie wojacy wykorzystali największą dostępną drukarkę 3D, z której pomocą wybudowali obiekt bez problemu zdolny pomieścić spory oddział wojskowy.

Urządzenie przez niecałe 40 godzin układało beton warstwowo, aby ściany obiektu były jak najbardziej wytrzymałe. Gdyby Marines budowali koszary z drewna, jak zwykle ma to miejsce, musieliby poświęcić na to ok. 5 dni.

Reklama

W pierwszym eksperymencie to żołnierze dostarczali beton do drukarki 3D, dlatego proces budowy koszarów wydłużył się do 40 godzin. W kolejnej fazie, inżynierowie zamierzają bardziej zautomatyzować jej pracę, wyposażyć ją w potężną pompę, która sama będzie doprowadzała beton. Wówczas budynek będzie mógł powstać o wiele szybciej, bo nawet w 24 godziny.

Pentagon chce, aby docelowo jego żołnierze mogli zbudować sobie bezpieczne i funkcjonalne schronienia w niecałe 24 godziny. Obecne na świecie technologie druku 3D pozwalają wykonać to w takim czasie i to przy niskich kosztach, bo ok. 20 tysięcy złotych.

Chociaż wykorzystana przez Marines maszyna jest ogromna, to jednak jej transport na miejsce budowy nie będzie za bardzo problematyczny. W końcu na pole walki dostarczało się już o wiele większy i bardziej skomplikowany sprzęt.

Źródło: GeekWeek.pl/U.S. Marines Corps / Fot. U.S. Marines Corps

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama