Masz dość telefonicznego spamu w postaci telemarketingu? Google wie, jak sobie z tym poradzić

Telefoniczny spam potrafi przybierać różne oblicza, a jednym ze zdecydowanie najbardziej irytujących są połączenia wykonywane przez boty i oferujące różne, niekiedy podejrzane usługi. Chcąc uporać się z tym problemem, Google postanowiło wprowadzić nową funkcję do połączeń Google Voice. Od teraz łatwiej będzie wyróżniać spam od reszty i tym samym skutecznie go blokować.

Telefoniczny spam potrafi być bardzo uciążliwy.
Telefoniczny spam potrafi być bardzo uciążliwy.123RF/PICSEL

Spam telefoniczny

Niechciane i kompletnie nieinteresujące nas wiadomości czy przekazy reklamowe są, niestety, dużą częścią naszej codzienności. O ile skrzynki mailowe czy komunikatory są wyposażone w specjalne foldery, gdzie trafiają takie elektroniczne śmieci, tak w przypadku tradycyjnej telefonii jesteśmy narażeni na odbieranie niepożądanych SMS-ów i co gorsza, połączeń.

Szczególnie irytujące są te, w których po drugiej stronie słuchawki nie mamy do czynienia z człowiekiem, lecz botem, a w zasadzie programem obsługiwanym przez żywą osobę. Ta wybiera odpowiednie kwestie z pewnej ograniczonej bazy. Oczywiście odpowiedzi bardzo często nijak się mają do tego, co przed chwilą powiedział adresat połączenia. Nawet wtedy, gdy firma poszukuje mieszkańców powiatu poznańskiego, a my przedstawiamy się jako mieszkaniec Mandżurii. 

Zauważając, jak wielką plagą stały się one w ostatnich latach, firma Google postanowiła ułatwić nieco życie użytkowników smartfonów z Androidem. Ostatnia decyzja firmy sprawi, że antyspamowy system znany ze specjalnej aplikacji zagości również w połączeniach wykonywanych w ramach Google Voice.

Antyspam na smartfony z Androidem

Google wprowadza system antyspamowy do połączeń Google Voice w ramach systemu operacyjnego Android. Jak podaje firma, w tym celu wykorzystywany jest zaawansowany algorytm sztucznej inteligencji. Jego celem jest rozróżnienie „zwyczajnych” połączeń od tych, które podpadają pod kategorię niechcianych, czyli spamu. W razie wykrycia spamu nasz telefon wyświetli stosowną etykietę.

Użytkownicy będą mogli wskazać, czy połączenie faktycznie było spamem. W takiej sytuacji w przyszłości telefony te będą od razu przekierowywane do poczty głosowej, my zaś nie będziemy musieli zawracać sobie nimi głowy. Co więcej, kolejne połączenia z danego numeru będą katalogowane w folderze Spam.

Włączanie tej funkcji dla wszystkich właśnie trwa. Ma się zakończyć w ciągu kilkunastu dni, a konkretniej 13 stycznia 2023 roku. Będzie dostępna dla wszystkich posiadaczy zarejestrowanego konta w Google Voice.

Jak wyłączyć filtr spamu Google Voice?

Oczywiście istnieje możliwość wyłączenia wspomnianej funkcjonalności. Wystarczy wejść w Ustawienia, następnie wybrać zakładkę Zabezpieczenia i zaznaczyć, czy opcja Filtruj Spam ma być włączona, czy też wyłączona. 

Choć na pozór wyłączenie funkcji może wydawać się bezsensowne, to niektórzy z nas z pewnością z tego skorzystają. Szczególnie gdy odbieramy sporo połączeń od nieznanych numerów np. w ramach prowadzonej działalności czy innych zajęć. Dobrze, że opcja jest fakultatywna. 

Jak chronić się przed telefonicznym spamem?

Aby móc zachować komfort w codziennym użytkowaniu smartfona i nie musieć regularnie użerać się z niechcianymi połączeniami, warto szanować swój numer telefonu. Chodzi głównie o to, aby nie podawać go w każdym formularzu internetowym, gdy tylko nadarzy się taka okazja. Czasami warto wpisać zmyślony numer, dzięki czemu nasz prywatny nie znajdzie się w żadnej bazie telemarketerów.

Niektóre firmy bardzo chętnie wykonają dziesiątki połączeń do potencjalnego klienta z różnymi ofertami, co może doprowadzić do niesamowitej frustracji — szczególnie gdy akurat czekamy na ważny telefon. Należy być zatem roztropnym i ostrożnie dysponować własnymi danymi kontaktowymi.

Biblioteka niezłomna. Ukraińcy mają miejsce, w którym czuć normalnośćAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas