Masz pompę ciepła? Czeka cię poważna kontrola

Masz pompę ciepła? Sprawdź, gdzie została wyprodukowana. Okazuje się, że nawet połowa urządzeń na naszym rynku jest sprowadzana z Chin i nie spełnia norm bezpieczeństwa. Wkrótce pojawią się kontrole, które mogą przysporzyć nam wielu problemów.

Pompa ciepła z Chin? Tania, choć niebezpieczna!
Pompa ciepła z Chin? Tania, choć niebezpieczna!123RF/PICSEL

Pompy ciepła z Azji zalały Polskę

Pompa ciepła to coraz popularniejszy sposób na ogrzewanie domu. Powietrzna, wodna czy gruntowa - Polacy polubili tę technologię, dzięki której możliwe jest oszczędzanie na ogrzewaniu. Urządzenia można kupić w coraz lepszych cenach, a pomocne okazują się też programy dofinansowań. Niestety, pojawił się problem dotyczący urządzeń sprowadzanych z Chin.

Okazuje się, że nawet połowa pomp ciepła w Polsce to chińskie produkty, które nie spełniają żadnych norm bezpieczeństwa. Beneficjenci programów (np. "Czyste powietrze") często byli kuszeni atrakcyjnymi ofertami pomp, które w rzeczywistości nie posiadały odpowiednich parametrów technicznych. Sprzęt ten był sprowadzany z dalekiej Azji, choć na pierwszy rzut oka nic nie sugerowało, że za produkcję odpowiadają np. Chiny.

Problem z ogrzewaniem w Polsce

Na jaw wyszedł fakt, że około połowa posiadaczy pomp ciepła w Polsce może być narażona ze względu na niski standard techniczny i bezpieczeństwo urządzeń. Te nie musiały do tej pory posiadać żadnych certyfikatów laboratoryjnych, w związku z czym teoretycznie dało się legalnie montować je w Polskich domach. To jednak wkrótce ulegnie zmianie.

Od 2024 roku wejdą w życie duże zmiany w kontekście pomp ciepła. Prowadzone będą kontrole techniczne, których celem jest wykrycie urządzeń nienadających się do eksploatacji i nieposiadających odpowiednich parametrów. Wpłynie to również na przydzielanie dotacji na zakup pomp ciepła. Te będą najpewniej niemożliwe do uzyskania w przypadku urządzeń, które nie przejdą pomyślnie certyfikacji na terenie Unii Europejskiej.

Tylko nieliczne na polskim rynku pompy ciepła posiadają potwierdzone przez akredytowane w Unii Europejskiej laboratoria parametry techniczne. W chwili obecnej trwają intensywne konsultacje ekspertów Izby z przedstawicielami NFOŚiGW, mające na celu przyznanie dotacji jedynie tym pompom ciepła, które będą posiadały odpowiednią dokumentację.
dr Adam Nocoń, Prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE

Ile kosztuje pompa ciepła w 2023 roku?

Koszt pompy ciepła wraz z montażem różni się, w zależności od wybranego rodzaju pompy i modelu. Wpływ ma też powierzchnia domu, którą chcemy objąć działaniem pompy. Dla przykładu, w tym roku montaż pompy ciepła i koszt samego urządzenia dla domu jednorodzinnego waha się w granicach od 45 000 do 75 000 zł. 

Nie jest to zatem inwestycja tania, chociaż cieszy się coraz większą popularnością. W 2021 roku sprzedano w Polsce niespełna 80 000 sztuk pomp ciepła, ale w 2022 roku liczba ta bardzo mocno wzrosła - do kupujących trafiło prawie 190 000 egzemplarzy.

Nauka, co słychać? - Sztuczna inteligencjaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas