Masz tego Androida? Szykuj się na utratę danych

Eksperci ds. bezpieczeństwa ostrzegają. Telefony z Androidem są w ostatnim czasie bardzo narażone na ataki różnego oprogramowania malware. W szczególnym niebezpieczeństwie są te modele, które nie otrzymują już aktualizacji.

Specjaliści od bezpieczeństwa G DATA w 2016 roku zidentyfikowali łącznie 3 246 284 przykłady złośliwych aplikacji dla systemu Android
Specjaliści od bezpieczeństwa G DATA w 2016 roku zidentyfikowali łącznie 3 246 284 przykłady złośliwych aplikacji dla systemu Android123RF/PICSEL

Malware na Androida

Jak podają eksperci ds. cyberbezpieczeństwa z Check Point, w użyciu jest ponad 120 różnych kampanii malware, wykorzystujących różne warianty złośliwego oprogramowania. Celem hakerów i cyberoszustów stały się telefony z Androidem. Niektóre warianty malware są w stanie zdalnie przejąć kontrolę nad urządzeniem, co z kolei daje oszustom i hakerom wiele opcji.

Co mogą zrobić z naszym telefonem na odległość? Mając dostęp do jego funkcji - praktycznie wszystko. Mowa tu na przykład o przesyłaniu danych do logowania, autoryzowania płatności i akcji podejmowanych w niektórych aplikacjach (np. w bankowości online) i nie tylko. Zagrożenie jest poważne, a na dodatek nie ma znaczenia, jakiej marki telefon posiadamy. Choć istotny jest inny czynnik.

Pora na zaktualizowanie telefonu

Celem ataków malware są bowiem te urządzenia, które posiadają przestarzałe wersje systemu operacyjnego Android. Oznacza to, że jeżeli wasz telefon nie otrzymuje już aktualizacji, to najpewniej jesteście w grupie ryzyka. To właśnie takie systemy, jak np. Android 10 czy 11 (albo i starsze) są najbardziej podatne na wspomniane ataki.

Jeżeli macie taką możliwość, to pora zaktualizować system operacyjny. Jak to zrobić? Cały poradnik znajdziecie tutaj.

Warto zmieniać telefon

Niektórzy z nas szczycą się tym, że ich telefon działa już od wielu lat, a oni nie potrzebują zmiany. I jak najbardziej można im pogratulować dobrego obchodzenia się z urządzeniem, jednak w pewnym momencie trzeba po prostu powiedzieć stop - jeżeli nasz telefon nie otrzymuje już aktualizacji oprogramowania i łatek bezpieczeństwa. W tym wypadku nie chodzi o zwykły konsumpcjonizm i chęć kupna czegoś nowego, tylko o nasze własne bezpieczeństwo.

Jak wskazują eksperci, omawiane zagrożenie ze strony malware skierowane jest wobec tych urządzeń, które takich aktualizacji już nie otrzymują. Przestarzały Android nie poradzi sobie z nowymi metodami hakerów, a w grze są przecież nasze dane osobiste, informacje dotyczące logowania się do bankowości elektronicznej i nie tylko. Dla świętego spokoju warto zatem zaopatrzyć się w urządzenie, które odpowiednie łatki ma i będzie przez jakiś czas je jeszcze otrzymywać.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Rolnictwo przyszłości. Białko wytwarzane w laboratorium niemal „z powietrza”AFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas