Misja Artemis 1 trzeci raz przełożona. Rakieta SLS nie wyleci

Po dwóch nieudanych próbach wystrzelenia oraz teście z pozytywnym wynikiem, NASA poinformowała o odwołaniu startu Artemis 1 planowanego na 27 września. Agencja rozważa też umieszczenie rakiety w hangarze. Powodem są niekorzystne warunki pogodowe.

Pierwotnie misja Artemis 1 miała wystartować 29 sierpnia. Niestety wykryto wtedy poważną usterkę w jednym z silników - nie mógł on osiągnąć odpowiedniej temperatury, koniecznej do prawidłowego działania. Pojawił się także wyciek wodoru z zaworu odpowietrzającego główny zbiornik paliwa, a start zdecydowano się przesunąć. Następny termin był dość blisko, bowiem rakieta SLS miała wzbić się w powietrze już w sobotę, 3 września

Jak się jednak okazało, nie zapewniło to dostatecznie dużo czasu na dokonanie naprawy usterki - wyznaczonego dnia problem ciągle istniał, a rakieta nie mogła polecieć. Kolejną próbę startu zaplanowano na 27 września, a miały ją poprzedzać testy, wykonane 21 września.

Reklama

I tak też się stało - testy mające sprawdzić skuteczność nowych uszczelnień zapobiegającym wyciekom płynnego wodoru okazały się pomyślne. NASA oceniała także nowe procedury doprowadzania silników do odpowiedniej temperatury. 

Pomimo tego, zła passa misji Artemis 1 niestety się nie skończyła.

Lot trzeci raz przełożony. Powodem złe warunki atmosferyczne

NASA ogłosiła, że start Artemis 1 jest kolejny raz przełożony. Powodem są złe warunki pogodowe związane z nadciągającym nad Florydę sztormem tropikalnym Ian. Dodatkowo ogłoszono także, że prawdopodobnie rakieta zostanie wycofana do hangaru Vehicle Assembly Building w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy’ego. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w ciągu najbliższego dnia, po zdobyciu i zanalizowaniu potrzebnych danych.

Wraz z przesunięciem daty startu na 27 września, mówiono także o dodatkowym terminie - wyznaczonym na 2 października. NASA nie podała jednak informacji, czy nadal jest on brany pod uwagę. Umieszczenie rakiety w hangarze z pewnością ponownie opóźniłoby misję.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: NASA | Artemis | człowiek na księżycu | SLS | Księżyc | Space Launch System
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy