Artemis

Czwartek, 2 listopada 2023 (13:12) Aktualizacja Środa, 14 lutego 2024 (15:55)
Misja Artemis to program prowadzony przez NASA, którego głównym celem jest powrót ludzi na Księżyc oraz ostatecznie umożliwienie załogowych misji na Marsa. Nazwa Artemis nawiązuje do greckiej bogini, siostry Apolla. To symboliczne odniesienie do programu Apollo, który po raz pierwszy zabrał ludzi na Księżyc w 1969 roku.
Artemis - najważniejsze informacje
Rakieta SLS przed startem pierwszej misji Artemis w 2022 roku. /123RF/PICSEL /123RF/PICSEL

Artemis - najważniejsze informacje

Co to jest program Artemis? 

Artemis jest programem lotów kosmicznych realizowanym przez NASA, ESA oraz prywatne spółki kosmiczne. Jego głównym celem jest ponowne wysłanie ludzi na Księżyc.

Głównym celem programu Artemis jest założenie bazy na Księżycu, a załogi mają składać się przede wszystkim z naukowców. Baza będzie się nazywała Gateway i ma być następczynią Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Jej budowa ma być wspólną pracą Stanów Zjednoczonych, Kanady, Europy oraz Japonii. 

Stacja Gateway ma się opierać na bardzo ciężkiej rakiecie nośnej Space Launch System (SLS) oraz załogowym statku Orion MPCV. Ten drugi ma być przystosowany do lotów w głąb kosmosu. Dostawy cargo na stację będą wykonywane za pomocą statku logistycznego zbliżonego konstrukcją do Cygnusa, który aktualnie zaopatruje Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS.

Stacja Gateway będzie umieszczona na wydłużonej orbicie okołoksiężycowej określanej jako NRHO. Takie położenie będzie stanowiło dobrą bazę do wypraw w inne regiony Układu Słonecznego. W Stacji będzie przebywać maksymalnie 4 astronautów, a misje mają trwać od 30 do 90 dni. 

Stacja Gateway ma się składać z kilku modułów: zasilającego Power and Propulsion Element, mieszkalnego Habitation and Logistics Outpost, komunikacyjnego European System Providing Refuelling, Infrastructure and Telecommunication, logistycznego Logistic Module. 

Ciekawostki o Artemis NASA

  • Program Artemis zakłada wysłanie na Księżyc pierwszej kobiety. Obejmuje także wystrzelenie robotów, które będą przez cały czas gromadzić dane. Kolejnym krokiem ma być wysłanie pierwszych astronautów na Marsa.

  • Stacja Gateway będzie pośrednim etapem budowy Deep Space Transport, która ma być przetransportowana na orbitę Marsa. 

  • Częścią stacji będzie bezzałogowy lądownik Sample Return Vehicle, który ma zbierać próbki z powierzchni Księżyca. Montaż Gateway ma się rozpocząć w 2024 r.

  • Pierwsza bezzałogowa misja w ramach programu Artemis odbyła się w listopadzie 2022 roku, gdy na orbitę wzbiła się rakieta SLS Block 1 Orion. Przez sześć dni pozostawała ona w pobliżu Księżyca. Na 2024 rok zaplanowana jest pierwsza załogowa misja, która ma wynieść na orbitę wokółksiężycową czterech astronautów. 

  • Do wylądowania na Księżycu niezbędny będzie lądownik. Ma on się składać z trzech modułów. Pierwszy, transferowy, będzie odpowiedzialny za przeniesienie lądownika ze stacji Gateway na orbitę Księżyca. Moduł zniżania będzie przeznaczony do transportowania ludzi na jego powierzchnię. Z kolei część powrotna ma umożliwić transport wraz z załogą ponownie na Gateway.

  • Lądownik ma zostać zaprojektowany oraz zbudowany pod kierownictwem trzech firm. Blue Origin (obejmuje również Lockheed Martin, Northrop Grumman i Draper) zajmie się tworzeniem trzymodułowego Integrated Lander Vehicle. Firma Dynetics ma się zająć budową innego lądownika Dynetics Human Landing System. Z kolei SpaceX ma dostarczyć statek księżycowy Starship. To właśnie on ma wynieść w przestrzeń kosmiczną w pobliże Księżyca pierwszych astronautów od czasu misji Apollo.

  • Misja Artemis i loty na Księżyc mają przynieść kolejne odkrycia i pozwolić na jeszcze lepsze poznanie kosmosu. Planowany jest także rozwój gospodarki księżycowej, która ma otworzyć drzwi dla różnych gałęzi nowoczesnego przemysłu. 

Więcej na temat Artemis

Artemis - Wiadomości