MIT prezentuje InfraredTags - niewidzialne gołym okiem interaktywne “metki"

Inżynierowie MIT zaprezentowali właśnie pomysł niewidzialnych tagów dla produktów fizycznych, które będą informować o pochodzeniu produktu, jego składzie i innych ważnych z punktu widzenia konsumenta danych (np. cenie produktu w sklepie).

Kody QR mogą być niewidoczne gołym okiem
Kody QR mogą być niewidoczne gołym okiem123RF/PICSEL

Kiedy pobieramy zawartość cyfrową na swoje urządzenia, np. muzykę, w pakiecie najczęściej dostajemy komplet informacji - tytuł piosenki, albumu, wykonawcę, czas trwania, producenta itd. Podobnie jest w przypadku zdjęcia, gdzie możemy zawrzeć informację o dacie, godzinie czy miejscu jego wykonania. 

To skłoniło zespół naukowców MIT do sprawdzenia, czy podobne rozwiązanie ma szansę na sukces w przypadku fizycznych obiektów, co znacznie ułatwiłoby nam choćby codzienne zakupy, szukanie książek w bibliotece czy zwiedzanie muzeum.

InfraredTags, czyli metki widoczne tylko w podczerwieni

Oczywiście, korzystamy już przecież z takiego rozwiązania, a mowa o klasycznych metkach czy naklejkach z kodami kreskowymi czy kodami QR, ale te nie tylko psują wygląd produktu, ale i trudno je usunąć (albo wręcz przeciwnie, odpadają same w najmniej oczywistym momencie, przez co produktu nie można np. zeskanować na kasie sklepowej). Alternatywą mogą być niewidzialne gołym okiem tagi z drukarki 3D, tzw. InfraredTags, do odczytania których potrzebny jest smartfon z aparatem na podczerwień. 

InfraredTags to bardzo sprytne, przydatne i łatwo dostępne podejście do umieszczania informacji na produktach. Bez problemu mogę wyobrazić sobie przyszłość, w której kierujemy aparat smartfona na jakikolwiek przedmiot i uzyskujemy informacje na jego temat - gdzie był wyprodukowany, z jakich materiałów czy informacje o naprawie - bez konieczności szukania i skanowania kodu kreskowego
komentuje jeden z autorów badań, Fraser Anderson z Autodesk Technology Center w Toronto.

Co ciekawe, do realizacji projektu naukowcy wykorzystali już istniejący przezroczysty filament do komercyjnych drukarek 3D (ważne dla szybkiej i powszechnej implementacji), który można nanieść na produkt w dwojaki sposób, tj. w postaci kodu QR albo systemu zero-jedynkowego - w obu przypadkach oznaczenia widoczne są tylko w podczerwieni.

Zespół MIT zaprezentował swój pomysł na kilku przykładach, np. kubku, który po zeskanowaniu kodu przenosi nas na stronę z projektem 3D czy routerze Wi-Fi umożliwiającym odczytanie w ten sposób nazwy sieci i chroniącego ją hasła.

Korzystanie z InfraredTags wygląda zaś tak samo jak w przypadku klasycznych kodów, tj. uruchamiamy specjalną aplikację na smartfonie, skanujemy kod i gotowe.

Przemysł metkowania i tagowania jest ogromną częścią naszego codziennego życia. Wszystko, co kupujemy - od sklepów spożywczych, po części wymienne do naszych urządzeń (baterie, układy, komputery czy części samochodowe), musi zostać zidentyfikowane i dobrane właściwie. Nasza praca rozwiązuje ten problem, dostarczając system metkowania, który jest chroniony przed piaskami czasu
dodają autorzy.
MIT prezentuje kody na podczerwień
MIT prezentuje kody na podczerwień MITmateriały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas