Mocny jak stal i lekki jak piórko - taki jest nowoczesny plastik

Chociaż zdajemy sobie sprawę z faktu, jak szkodliwy jest dla środowiska, po prostu nie jesteśmy w stanie się od niego uwolnić. Plastik jest obecnie bezkonkurencyjny w niektórych zastosowaniach, a właśnie zyskał jeszcze ciekawsze właściwości.

Chociaż zdajemy sobie sprawę z faktu, jak szkodliwy jest dla środowiska, po prostu nie jesteśmy w stanie się od niego uwolnić. Plastik jest obecnie bezkonkurencyjny w niektórych zastosowaniach, a właśnie zyskał jeszcze ciekawsze właściwości.
Nowy materiał może znaleźć szerokie zastosowanie w elektronice, motoryzacji czy budownictwie /Christine Daniloff/MIT /materiały prasowe

Polimery to bardzo zróżnicowane materiały, a jednymi z najbardziej znanych są oczywiście tworzywa sztuczne, z których powszechnie korzystamy w medycynie, elektronice, transporcie, opakowaniach, gospodarstwach domowych, kosmetyce, meblarstwie, budownictwie i wielu innych dziedzinach.

Teraz mogą być zaś jeszcze bardziej użyteczne, bo doczekały się interesującej “aktualizacji". Inżynierowie MIT opracowali nowy ultracienki materiał, który jest lekki jak plastik, ale jednocześnie tak wytrzymały jak stal a wszystko za sprawą technologii wytwarzania, która wydawała się wcześniej niemożliwa.

Nowe tworzywo sztuczne to rewolucja dla wielu dziedzin

Reklama

Kiedy przyjrzymy się polimerom pod mikroskopem, to zauważymy, że te są jednowymiarowymi łańcuchami, składającymi się z jednostek zwanych monomerami. Poprzez odpowiednie technologie produkcji, np. formowanie wtryskowe, można je wprawdzie połączyć w trójwymiarowe struktury, ale zmuszenie ich do połączenia się celem stworzenia dwuwymiarowych arkuszy jest zaskakująco trudne.

Słyszeliśmy już wcześniej o "udanych" próbach, ale najczęściej ich efektem były materiały pełne wad, przez które materiały traciły swoje cenne właściwości, np. wytrzymałość. Wygląda więc na to, że naukowcy MIT dokonali prawdziwego przełomu, bo ich nowa metoda działa i na dodatek faktycznie poprawia właściwości produkowanego tworzywa.

Zespół zaczął swoje eksperymenty od melaminy, która składa się z pierścieni węgla i azotu. W roztworze wystawionym na odpowiednie warunki, cząsteczki te rosną na boki, przybierając formę dysków. Te układają się jeden na drugim, utrzymywane przez wiązania wodorowe, co zapewnia stabilność konstrukcji.

Zespół nazwał swój materiał 2DPA-1 i dokładnie opisał jego imponujące właściwości - ten jest cienki i ultralekki, ale jednocześnie dwukrtonie bije stal pod względem wytrzymałości i wymaga do deformacji 6 razy więcej siły niż szkło kuloodporne. Co więcej, zupełnie nie przepuszcza gazu i płynów, dzięki czemu może posłużyć do produkcji wytrzymałych i odpornych na warunki atmosferyczne materiałów o bardzo wszechstronnym zastosowaniu, od materiałów budowlanych po obudowy smartfonów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: tworzywa sztuczne | polimery | plastik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy