Nadchodzą kompaktowe, osiedlowe reaktory jądrowe od NuScale Power
Wielu entuzjastów energetyki jądrowej marzy o popularyzacji małych i w pełni bezpiecznych reaktorów, które bez obsługi mogłyby zasilać osiedla przez całe lata.
Taka wizja przyświeca firmie NuScale Power, która wybrała już producenta dla swoich małych reaktorów jądrowych o nazwie Small Modular Reactor (SMR). Tą firmą jest BWX Technologies Inc., czyli korporacja odpowiedzialna m.in. również za budowę kompaktowych i bezobsługowych reaktorów dla NASA na potrzeby kolonizacji Czerwonej Planety ().
BWX Technologies weźmie udział w pierwszej fazie projektu. Będzie ona polegała na dostarczeniu paliwa jądrowego do reaktorów SMR. Kontrakt ma potrwać do roku 2020. W przetargu brało udział aż 83 firm z 10 krajów. Doświadczenie i osiągnięcia firmy BWX Technologies w świecie energetyki jądrowej jednak przeważyły w opinii ekspertów z NuScale Power.
Kompaktowe reaktory typu Small Modular Reactor mają wysokość 25 metrów, 4,6 metra średnicy i ze wszystkimi wbudowanymi mechanizmami bezpieczeństwa ważą po 450 ton. Jeden reaktor generuje 50 MW energii, ale NuScale Power zamierza łączyć ze sobą po kilkanaście modułów, które w sumie wygenerują nawet 600 MW energii. Reaktory mogą funkcjonować bez obsługi przez ponad 10 lat.
Jednym z orędowników masowej instalacji na miejskich osiedlach kompaktowych i bezobsługowych reaktorów jądrowych jest m.in. Bill Gates. Zainwestował on wielkie fundusze w wiele firm, również w NuScale, ale do tej pory nie doczekał się realizacji swojej wizji. Największym problemem jest tutaj obawa społeczeństwa o bezpieczeństwo takich technologii. Niebagatelną rolę w tym odegrała w 1986 roku katastrofa w Czarnobylu i w 2011 roku w japońskiej Fukushimie.
W związku z szybkim rozwojem małych reaktorów np. na potrzeby przyszłych misji kosmicznych na Księżyc, Marsa i planetoidy oraz budową tam baz, tego typu technologie powinny się w końcu upowszechnić, zanim powstaną praktyczne reaktory fuzyjne. W grze o rynek, który w 2035 roku warty będzie 100 miliardów dolarów, bierze udział wiele firm.
Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Small Modular Reactor