Najnowsze odkrycie zaowocuje rewolucją w świecie komputerów przyszłości

Na Georgia Institute of Technology powstało urządzenie, które potrafi zatrzymać falę mechaniczną bez strat energii. Naukowcy mówią o postępie w budowie komputerów kwantowych oraz procesorów optycznych i pamięci.

Najnowsze odkrycie zaowocuje rewolucją w świecie komputerów przyszłości
Najnowsze odkrycie zaowocuje rewolucją w świecie komputerów przyszłościGeekweek - import

W trakcie przeprowadzonych eksperymentów wedle nowej techniki nazwanej Spójną Wirtualną Absorpcją, udało się zatrzymać, i to bez strat energetycznych, falę mechaniczną w pręcie wykonanym ze stali węglowej, a następnie ją uwolnić w wybranym kierunku. Urządzenie, za pomocą którego tego dokonano, możecie zobaczyć na poniższej grafice. Nie jest ono zbyt skomplikowane, ale cechuje się niesamowitymi możliwościami.

Po środku niego znajduje się falowód z wnęką. Jest on wykonany ze stali węglowej. Podłączone są do niego kanały boczne. Naukowcy tłumaczą, że falę mechaniczną wzbudzają w nim dwa siłowniki. Wykonane są one z materiału piezoelektrycznego i umieszczone zostały na dwóch końcach urządzenia. Wynalazek wygenerował dwie fale mechaniczne, a wnęka zatrzymywała energię, a następie uwalniała ją w wybranym kierunku.

Dotychczas wykorzystywane systemy komunikacji optycznej bazowały na technice absorpcji lub odbiciu fali świetlnej. W pierwszym energia mechaniczna zmienia się w ciepło, a w drugiej jest rozpraszana. W obu przypadkach następują straty energetyczne. Tymczasem wynalazek Amerykanów pozwala na bezstratne przechowywanie, uwalnianie i kontrolowanie fal.

Co ciekawe, badacze z Georgia Institute of Technology podkreślają, że ich innowacyjne urządzenie może znaleźć zastosowanie nie tylko w przypadku fal mechanicznych, ale również elektromagnetycznych. Eksperci z branży urządzeń elektronicznych chcą wykorzystać wynalazek przy produkcji bardziej wydajnych procesorów optycznych i pamięci, a także pomoże on w szybszym rozwoju komputerów kwantowych.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Georgia Institute of Technology

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas