Nastolatek założy Profil Zaufany. Usługa zmienia zasady

Wszyscy jesteśmy obywatelami - osoby nieletnie również, o czym przekonuje nas Ministerstwo Cyfryzacji. Urząd poinformował o zmianach, które zostaną wprowadzone w usłudze Profil Zaufany. Już wkrótce nastolatki będą mogły założyć własne konto i korzystać z przydatnych funkcji.

Wielkie zmiany w Profilu Zaufanym.
Wielkie zmiany w Profilu Zaufanym.Adam Chelstowski / FORUM Agencja FORUM

Profil Zaufany - dlaczego warto go mieć?

Dziś nie wyobrażam sobie nie posiadać Profilu Zaufanego. To szalenie przydatne narzędzie, które znacznie ułatwia załatwianie całej masy urzędowych spraw. Ich istnienia nie sposób uniknąć, ale przynajmniej można sobie je w jakiś sposób ułatwić. I właśnie tak działa elektroniczna usługa, która jest w Polsce dostępna już od kilku lat. Do tej pory miała jednak konkretne ograniczenie - chodzi o wiek użytkownika.

Od jakiego wieku można było korzystać z Profilu Zaufanego? Do tej pory minimalny wiek użytkownika wynosił 18 lat, co poniekąd można zrozumieć, wszak wraz z pełnoletniością nabywamy pełnię praw obywatelskich. Z drugiej strony osoby nieletnie, czyli poniżej tego wieku i tak mogą załatwiać pewne rzeczy w urzędach. Dlaczego zatem nie ułatwić im przynajmniej części procedur? Z takiego założenia wyszło Ministerstwo Cyfryzacji na czele z Krzysztofem Gawkowskim.

Ministerstwo ogłosiło, że Profil Zaufany będzie dostępny dla osób niepełnoletnich od 13. roku życia. Co da im dostęp do znanej nam usługi?

Profil Zaufany a osoba nieletnia

Jak informuje ministerstwo, udostępnienie Profilu Zaufanego młodym osobom to duża korzyść, która wreszcie da im dostęp do załatwiania części spraw i choćby dostęp do przydatnych funkcji. Młode osoby (poniżej 18 roku życia) nie będą jednak miały możliwości korzystania z absolutnie wszystkich opcji - część z nich pojawi się dopiero po uzyskaniu odpowiedniego wieku. Nastolatki będą mogły jednak skorzystać np. z portalu bezpiecznedane.gov.pl czy założą Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

Korzystanie z Profilu Zaufanego może przygotować młodych ludzi do wejścia w dorosłość i zarządzania swoją dokumentacją, np. medyczną.
Krzysztof Gawkowski, minister cyfryzacji

Na stronie ministerstwa czytamy, że dostęp do IKP będzie bardzo przydatny np. w przypadku osób młodych, które chorują przewlekle i stale przyjmują określoną grupę leków.

Jak założyć Profil Zaufany poniżej 18. roku życia?

Wraz z obwieszczeniem aktualizacji usługi, ministerstwo poinformowało też o tym, jak nastolatek ma założyć Profil Zaufany. Sama procedura jest dość prosta, choć będzie wymagała wybrania się do jednego z punktów osobiście - lub przeprowadzenia rozmowy wideo w czasie rzeczywistym.

Pierwszy krok to złożenie wniosku online. Co ważne, osoba musi mieć dokument potwierdzający tożsamość, np. paszport lub tymczasowy dowód osobisty (legitymacja szkolna nie przejdzie). Kolejny krok to udanie się do punktu potwierdzenia tożsamości (znajdziemy je na stronie gov.pl), lub umówienie się na rozmowę wideo z urzędnikiem. To trzeba wykonać w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku. I gotowe, od tej pory można cieszyć się własnym Profilem Zaufanym.

Podwodny tunel pęka w trakcie przejazdu? Wiemy, co robićINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas