Niebawem każdy będzie mógł śledzić kogo zapragnie prosto z satelity

Josef Koller, były starszy doradca ds. Polityki Kosmicznej w Urzędzie Sekretarza Obrony USA, zapowiedział, że tworzy projekt o enigmatycznie brzmiącej nazwie GEOINT Singularity dla wszystkich mieszkańców naszej planety.

Niebawem każdy będzie mógł śledzić kogo zapragnie prosto z satelity
Niebawem każdy będzie mógł śledzić kogo zapragnie prosto z satelityGeekweek - import

GEOINT Singularity będzie gigantyczną konstelacją mikrosatelitów, które będą okrążały Ziemię po niskiej orbicie i obserwowały wszystkie, nawet najbardziej dzikie jej obszary. Urządzenia będą również oferowały szybki dostęp do globalnej sieci w standardzie 5G. Celem projektu jest umożliwienie obserwacji i śledzenia dowolnej osoby bez przerwy, czyli 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu.

Do tej pory takie systemy były zarezerwowane tylko dla agencji rządowych, ale Koller chce oddać władzę nad nimi w ręce ludu, by każdy mieszkaniec naszej planety, za darmo i w dowolnym wymiarze, mógł obserwować/podglądać wszystkie obszary naszej planety, zwierzęta oraz ludzi. Może brzmi to przerażająco, bo uderzy to w prywatność ludzi, ale jeśli wszyscy będą mogli skorzystać z tego potężnego systemu, wówczas obawy znikną i świat stanie się lepszym miejscem. Przynajmniej taka wizja przyświeca byłemu pracownikowi Urzędu Sekretarza Obrony USA.

GEOINT Singularity będzie bazował na najnowszych systemach obserwacji, które mogą być prowadzone pomimo zachmurzenia, a także w nocy. Cała instalacja ma wykorzystywać dobrodziejstwa superszybkiej sieci 5G i być nadzorowana przez technologie sztucznej inteligencji. Co ciekawe, system ma być docelowo powiązany z urządzeniami mobilnymi Internetu Rzeczy, dzięki czemu system ma bez przerwy i w każdych okolicznościach, zbierać informacje o lokalizacji każdego człowieka i czynnościach, jakie wykonuje.

Koller nie ukrywa, że GEOINT Singularity może stać się Wielkim Bratem na chińską modłę Systemu Oceny Obywateli, ale to właśnie ten system permanentnej inwigilacji i dostępność informacji na temat każdego obywatela sprawia, że dochodzi do mniejszej ilości przestępstw, a ludzie są względem siebie bardziej otwarci i empatyczni. Pożyjemy, zobaczymy, czy pomysł Josefa Kollera w ogóle zostanie zrealizowany i sprawdzi się.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. MaxPixel

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas