Nowa era w produkcji stali. Mniej emisji CO2
Plazma wodorowa, którą opracowują norwescy naukowcy z SINTEF, ma potencjał całkowicie odmienić produkcję stali, eliminując znaczną emisję CO2. Ta rewolucyjna technologia w procesie przetapiania rudy żelaza pozwala uzyskać stal przy minimalnym zanieczyszczeniu środowiska.

Produkcja stali jest przyczyną aż 7% globalnej emisji dwutlenku węgla poprzez spalanie węgla i gazu ziemnego. Czy stoimy krok od przełomu? Naukowcy pracują nad technologią produkcji stali wolną od zanieczyszczeń.
Naukowcy z Norwegii opracowują nową metodę
Poczyniono znaczące postępy w rozwoju technologii plazmy wodorowej, jak pisze Interesting Engineering. Naukowcy z SINTEF, jednej z największych niezależnych organizacji badawczych, chcą opracować technologię, która umożliwi produkcję stali bez emisji.
Według Kristine Bly, ekspertki w dziedzinie nauk ścisłych w SINTEF, sukces z plazmą wodorową mógłby pomóc wyeliminować znaczną emisję CO2 z przemysłu metalowego, zbliżając nas do ekologicznej transformacji produkcji stali.
- Światowy przemysł metalurgiczny opiera się na węglu i koksie do wydobywania metali z rudy, co prowadzi do znacznych emisji CO2 - dodali badacze, podkreślając wagę problemu.
Jak działa plazma wodorowa?
Naukowcy wyjaśniają niezwykłe właściwości plazmy wodorowej. "Podgrzewając wodór do bardzo wysokich temperatur, przekształca się on w plazmę, która jest znacznie bardziej reaktywna niż zwykły wodór." W ten sposób może skuteczne usuwać tlen z rud miedzi, jako produkt uboczny wydalając jedynie parę wodną, co sprawia, że cały proces jest niemal wolny od zanieczyszczeń.
Nowa technologia, jak wierzą optymistyczni naukowcy, będzie prowadzić do wolnej od zanieczyszczeń produkcji metali. Istnieją jednak wady tego rozwiązania: wysokie zużycie energii i koszta.
Kto jeszcze walczy o zieloną stal?
Również Stany Zjednoczone zasługują na uwagę. Amerykański startup Boston Metal potwierdził, że wyprodukował ponad tonę stali przy użyciu energii elektrycznej w procesie znanym jako elektroliza stopionego tlenku.
Coolbrook, transformacyjna firma inżynieryjno-technologiczna skupiająca się na elektryfikacji przemysłowej, oraz Tenova, wiodący dostawca innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań dla przemysłu metalurgicznego i wydobywczego, ogłosiły strategiczne partnerstwo w zakresie rozwoju i wdrożenia zastrzeżonej technologii Coolbrook RotoDynamic Heater™. Ma ona na celu zastąpić spalanie paliw kopalnych czystą energią elektryczną w procesach ogrzewania wysokotemperaturowego w przemyśle żelaza, stali i szerszym przemyśle metalowym.