Nowe Patrioty dla Ukrainy. Zrzuciły się państwa NATO

Jak informuje premier Ukrainy Denis Szmyhal, już wkrótce Ukraina otrzyma spory zastrzyk potężnej broni. Mowa tu w głównej mierze o systemach obrony powietrznej Patriot, a także o innych zestawach rakietowych. Za dostawę odpowiadają 3 państwa NATO, w tym również nasi sąsiedzi.

Kolejne Patrioty dla Ukrainy

Trwający konflikt za naszą wschodnią granicą uświadomił wszystkich, jak istotnym elementem wyposażenia armii jest odpowiedni i nowoczesny system obrony powietrznej. Idealnym przykładem jest popularny Patriot, który stanowi kluczowy element obronności naszego wschodniego sąsiada. Nie dziwi fakt, że Ukraińcy od początku wojny zabiegali o dostawy tego sprzętu. Ten radzi sobie z rosyjskimi atakami wyśmienicie i powoduje ogromne straty po stronie agresora.

Reklama

Wkrótce Ukraina ma otrzymać kolejną dostawę systemu Patriot. Jak informuje premier kraju, Ukraina doszła do porozumienia z kilkoma państwami NATO, na mocy którego na front trafią dostawy nowego sprzętu:

To jednak nie jest cały sprzęt, który wkrótce zostanie dostarczony do Ukrainy. Na mocy najnowszych porozumień, kraj otrzyma:

  • 1 SAMP/T - Włochy
  • 1 Patriot - Rumunia
  • 1 Patriot i system IRIS-T oraz działa Gepard - Niemcy
  • 1 Patriot - Holandia
  • 1 Patriot i system rakiet NASAMS - USA
  • 2 samoloty radarowe - Szwecja

Przynajmniej część spośród zapowiedzianych dostaw ma trafić do Ukrainy w ciągu najbliższych tygodni. To będzie mieć miejsce m.in. w przypadku sprzętu ze Stanów Zjednoczonych. Jak informuje rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, podjęto decyzję o wstrzymaniu innych dostaw celem zaopatrzenia Ukrainy w niezbędne pociski do systemów obrony powietrznej.

Trwają negocjacje z Izraelem

Co ciekawe, kolejne Patrioty mogą trafić do Ukrainy nie z państw europejskich czy USA, a z Izraela. Jak informuje Financial Times, trwają właśnie trójstronne negocjacje na linii Stany Zjednoczone - Izrael - Ukraina. Ich tematem jest możliwość przekazania naszemu wschodniemu sąsiadowi zestawów obrony powietrznej MIM-104D Patriot prosto z Bliskiego Wschodu. Na razie brakuje porozumienia co do sposobu transportu - ale zdaniem strony amerykańskiej rozmowy idą w dobrą stronę.

Prawdopodobny scenariusz zakłada najpierw wysłanie Patriotów z Izraela do USA. To tam dojdzie do przeglądu uzbrojenia i ewentualnego dostosowania ich do potrzeb ukraińskiej armii. Dopiero potem przez Europę zestawy trafiłyby do Ukrainy. Jeżeli operacja zostanie sfinalizowana, będzie to pierwszy tak znaczący ruch ze strony Izraela w kierunku wsparcia Ukrainy podczas toczącej się wojny.

Dlaczego Patriot jest tak ważny?

Można stwierdzić, że w kontekście dostaw i pomocy zbrojnej dla Ukrainy, to zestawy Patriot są jednym z najczęściej poruszanych tematów. Nic dziwnego, bo mowa o zaawansowanym systemie obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej, który radzi sobie nawet z bardzo zaawansowanymi jednostkami wroga. Patriot jest w stanie prowadzić skuteczny ostrzał np. samolotów w technologii stealth i nie tylko.

Patriot PAC-3 to pierwszy na świecie system niszczący nadlatujące cele z wykorzystaniem energii kinetycznej własnego pocisku. Obecnie jest to najnowocześniejszy system obrony przeciwrakietowej, z której korzysta armia Stanów Zjednoczonych, a także siły zbrojne wielu innych państw. 

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie. 

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy