Nowe Patrioty dla Ukrainy. Zrzuciły się państwa NATO

Jak informuje premier Ukrainy Denis Szmyhal, już wkrótce Ukraina otrzyma spory zastrzyk potężnej broni. Mowa tu w głównej mierze o systemach obrony powietrznej Patriot, a także o innych zestawach rakietowych. Za dostawę odpowiadają 3 państwa NATO, w tym również nasi sąsiedzi.

Wyrzutnia systemu Patriot na lotnisku Warszawa-Babice
Wyrzutnia systemu Patriot na lotnisku Warszawa-BabiceJANEK SKARZYNSKI / AFPAFP

Kolejne Patrioty dla Ukrainy

Trwający konflikt za naszą wschodnią granicą uświadomił wszystkich, jak istotnym elementem wyposażenia armii jest odpowiedni i nowoczesny system obrony powietrznej. Idealnym przykładem jest popularny Patriot, który stanowi kluczowy element obronności naszego wschodniego sąsiada. Nie dziwi fakt, że Ukraińcy od początku wojny zabiegali o dostawy tego sprzętu. Ten radzi sobie z rosyjskimi atakami wyśmienicie i powoduje ogromne straty po stronie agresora.

Wkrótce Ukraina ma otrzymać kolejną dostawę systemu Patriot. Jak informuje premier kraju, Ukraina doszła do porozumienia z kilkoma państwami NATO, na mocy którego na front trafią dostawy nowego sprzętu:

Dziś osiągnęliśmy znaczące wyniki. Włochy dostarczą nam drugi system SAMP/T. Rumunia zaoferuje jeden system Patriot. Niemcy dostarczą jeden system Patriot, wraz z systemem IRIS-T i samobieżnymi działami przeciwlotniczymi Gepard. Holandia obecnie montuje dla nas kolejny system Patriot.
Denis Szmyhal

To jednak nie jest cały sprzęt, który wkrótce zostanie dostarczony do Ukrainy. Na mocy najnowszych porozumień, kraj otrzyma:

  • 1 SAMP/T - Włochy
  • 1 Patriot - Rumunia
  • 1 Patriot i system IRIS-T oraz działa Gepard - Niemcy
  • 1 Patriot - Holandia
  • 1 Patriot i system rakiet NASAMS - USA
  • 2 samoloty radarowe - Szwecja

Przynajmniej część spośród zapowiedzianych dostaw ma trafić do Ukrainy w ciągu najbliższych tygodni. To będzie mieć miejsce m.in. w przypadku sprzętu ze Stanów Zjednoczonych. Jak informuje rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, podjęto decyzję o wstrzymaniu innych dostaw celem zaopatrzenia Ukrainy w niezbędne pociski do systemów obrony powietrznej.

Trwają negocjacje z Izraelem

Co ciekawe, kolejne Patrioty mogą trafić do Ukrainy nie z państw europejskich czy USA, a z Izraela. Jak informuje Financial Times, trwają właśnie trójstronne negocjacje na linii Stany Zjednoczone - Izrael - Ukraina. Ich tematem jest możliwość przekazania naszemu wschodniemu sąsiadowi zestawów obrony powietrznej MIM-104D Patriot prosto z Bliskiego Wschodu. Na razie brakuje porozumienia co do sposobu transportu - ale zdaniem strony amerykańskiej rozmowy idą w dobrą stronę.

Prawdopodobny scenariusz zakłada najpierw wysłanie Patriotów z Izraela do USA. To tam dojdzie do przeglądu uzbrojenia i ewentualnego dostosowania ich do potrzeb ukraińskiej armii. Dopiero potem przez Europę zestawy trafiłyby do Ukrainy. Jeżeli operacja zostanie sfinalizowana, będzie to pierwszy tak znaczący ruch ze strony Izraela w kierunku wsparcia Ukrainy podczas toczącej się wojny.

Dlaczego Patriot jest tak ważny?

Można stwierdzić, że w kontekście dostaw i pomocy zbrojnej dla Ukrainy, to zestawy Patriot są jednym z najczęściej poruszanych tematów. Nic dziwnego, bo mowa o zaawansowanym systemie obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej, który radzi sobie nawet z bardzo zaawansowanymi jednostkami wroga. Patriot jest w stanie prowadzić skuteczny ostrzał np. samolotów w technologii stealth i nie tylko.

Patriot PAC-3 to pierwszy na świecie system niszczący nadlatujące cele z wykorzystaniem energii kinetycznej własnego pocisku. Obecnie jest to najnowocześniejszy system obrony przeciwrakietowej, z której korzysta armia Stanów Zjednoczonych, a także siły zbrojne wielu innych państw. 

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Wielka Brytania. Jak wywabić dżdżownicę – zwariowany festiwal w KornwaliiDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas