Nowy sposób na doświadczenie dźwięku. Kamizelka pomoże nie tylko głuchym

Czy wiecie, jak to jest odczuć dźwięk? Sposób na to ma Not Impossible Labs, które opracowało wyjątkowy gadżet. Specjalne kamizelki haptyczne za pomocą drgań pozwolą na odczuwanie muzyki osobom głuchym czy niedosłyszącym, ale nie tylko.

Gdyby ktoś wam powiedział, że za pomocą odzieży można poczuć muzykę na koncercie, chcielibyście spróbować tego doznania?
Gdyby ktoś wam powiedział, że za pomocą odzieży można poczuć muzykę na koncercie, chcielibyście spróbować tego doznania?Zrzut ekranu/YouTube/Not Impossible/"Introducing Music: Not Impossible"materiał zewnętrzny

Całkiem niedawno mówiliśmy o specjalnej koszulce, która na rynku pojawia się ze względu na premierę najnowszej odsłony serii popularnych gier "Assassin’s Creed: Mirage". Pozwala ona na przeżycie gry w nieco inny sposób, niż jesteśmy przyzwyczajeni — za pomocą technologii haptycznej, odzież ta będzie wibrować, pozwalając nam w jakimś stopniu przeżyć to, co bohater. Ma się tak dziać podczas przemieszczania, ale i walki, której w tytule niemało.

Twórcy tego gadżetu podkreślają zwiększenie immersji podczas grania, a także niestandardowe przeżycia dla graczy, którzy oddadzą się rozgrywce. I właściwie już samo to robi wrażenie, chociaż zapewne nie będzie wielu śmiałków, którzy chcieliby na własnej skórze poprzez specyficzne wibracje odczuć choćby zalążek tego, jak to jest być dźgniętym.

Technologię haptyczną zaimplementowano także w innym elemencie odzieży, który ma szansę zrobić coś niesamowitego...

Dzięki kamizelkom haptycznym poczujesz muzykę

Skrzypce mamy poczuć w klatce piersiowej, wiolonczelę nieco niżej. Solistów odczujemy w nadgarstkach. Brzmi niemożliwie? A jednak. To właśnie w taki sposób ekspert Patrick Hanlon najczęściej programuje kamizelki haptyczne, które umożliwiają niedosłyszącym lub głuchym doznać zupełnie nowych doświadczeń podczas koncertów na żywo.

Bezprzewodowe kamizelki są wyposażone w 24 punkty wibracji, które pozwalają odczuwać muzykę na naszym ciele. Są one lekkie i wygodne, a ich możliwości zaprezentowano podczas koncertu "Silent Disco: An Evening of Access Magic" w Lincoln Center for the Performing Arts.

Wydarzenie było dostępne dla wszystkich, a każdy uczestnik mógł wypożyczyć urządzenie i wypróbować je na sobie. Na scenie był specjalny DJ, który kontrolował to gdzie, jak często i mocno uczestnicy koncertu odczuwali wibracje.

Technologia ta jest dość niezwykła. Pozwala na swoiste przeniesienie dźwięku na skórę człowieka. Chociaż projekt ten początkowo powstawał z myślą o osobach głuchych, z wibrującej kamizelki może skorzystać każdy, a tym samym wręcz poznać muzykę na nowo. Technologia ta nie tylko zwiększa dostępność muzyki dla głuchych na skalę, jaka dotychczas nie była osiągnięta, ale i poprawia doznania słyszących uczestników koncertów.

Co zaznacza Mick Ebeling, założyciel Not Impossible Labs, zespół stworzył tym samym nowy sposób na to, jak przyszłe pokolenia będą doświadczać muzyki.

Pożarowa prewencja. Ludziom pomaga „elektroniczny nos”MARLEEN BEISHEIM, MARION PAYET / AFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas