Oto niesamowity obraz miejsca lądowania misji Apollo na Księżycu wykonany z Ziemi

Astrofotografia jeszcze nigdy nie była tak spektakularna. Na co dzień możemy zobaczyć obrazy planet Układu Słonecznego, ale nie są one tak szczegółowe, jak te, które za chwilę zobaczycie. I pomyśleć, że najlepsze dopiero przed nami.

Oto niesamowity obraz miejsca lądowania misji Apollo na Księżycu wykonany z Ziemi
Oto niesamowity obraz miejsca lądowania misji Apollo na Księżycu wykonany z ZiemiGeekweek - import

NASA właśnie pochwaliła się swoim nowym nabytkiem. Jest nim potężny system obserwacji radarowej zaprojektowany i zbudowany przez inżynierów z firmy Raytheon Intelligence & Space. System rejestruje odbite fale mikrofalowe, a następnie analizuje je, by po chwili stworzyć bardzo dokładny obraz powierzchni danego obiektu.

Agencja opublikowała owoce pierwszych testów systemu, który został zainstalowany na radioteleskopie Green Bank. Efekt po prostu zapiera dech w piersi. Na obrazie możemy zobaczyć obszar lądowania misji Apollo 15 w dniu 30 lipca 1971 roku. W misji brali udział: David R. Scott, Alfred M. Worden i James B. Irwin. Spędzili oni na powierzchni ponad 2 dni i zabrali ze sobą 77 kilogramów skał.

System pozwala na obrazowanie powierzchni z niesamowitą dokładnością. Bez problemu można dostrzec obiekty o średnicy nawet 5 metrów. Niestety, NASA nie pokazała nam pełni możliwości technologii Raytheon Intelligence & Space. Na obrazie ukazany został obszar o średnicy ok. 3500 kilometrów. W górnej części obrazu znajduje się krater Hadley C, który ma średnicę ok. 6 kilometrów. W okolicy znajdują się zapadnięte jaskinie lawowe.

NASA zamierza w najbliższych miesiącach wykorzystać system astronomii radarowej do wykonania obrazów powierzchni najbliższych nam planet, ich księżyców, a być może nawet planetoid. W przyszłości będzie można takie systemy wysyłać w przestrzeń kosmiczną i bezpośrednio stamtąd fotografować nawet najdalsze ciała niebieskie.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA/NRAO/GBO/Raytheon

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas