Oto pierwszy e-rower z innowacyjnym, półautonomicznym systemem sterowania

Lekarze od lat biją na alarm, przypominając na każdym kroku, że zdrowy człowiek to aktywny człowiek, co tyczy się również seniorów. W ich przypadku najnowsza technologia może przyjść im z pomocą w realizacji tej pięknej wizji.

Jednym z najlepszych sposób jest oczywiście jazda na rowerze, ale niestety z wiekiem tracimy poczucie równowagi, co może prowadzić do niechcianych zdarzeń na drodze. I tu z pomocą przychodzi holenderski Uniwersytet Techniczny w Delft, który zaprezentował projekt e-roweru z asystą sterowania, a wszystko we współpracy z Royal Dutch Gazelle, czyli lokalnym producentem rowerów.

A mowa o rowerze z elektrycznym wspomaganiem, który wyposażony jest w system będący kombinacją żyroskopu i akcelerometru, śledzący ruchy pojazdu przy prędkości powyżej 4 km/h. Dane są następnie analizowane przez pokładowy mikroprocesor i porównywane z opracowanym wcześniej matematycznym modelem, który przewiduje stabilność roweru na podstawie 25 różnych parametrów fizycznych.

Reklama

Kiedy system wykryje, że rower prawdopodobnie się przewróci, włącza się system wspomagania, który delikatnie skręca kierownicę, aby tego uniknąć. Technologia wymaga wprawdzie dalszych prac, ale osoby ją testującą potwierdzają, że faktycznie pomaga zachować odpowiednie ustawienie roweru. Jak twierdzi jeden z badaczy, dr Arend Schwab: „Teraz chcemy zbadać, jaki sposób asysty cykliści doceniliby najbardziej i oczywiście wciąż będziemy testować bezpieczeństwo tego rozwiązania”.

Jak zawsze w tego typu przypadkach, są też złe wieści, bo jesteśmy jeszcze daleko od komercjalizacji tego pomysłu. Oznacza to, że seniorzy muszą mocno uważać podczas jazdy rowerem, do której mimo wszystko zachęcamy, bo trudno o lepszy rodzaj aktywności. Przy okazji warto też zauważyć, że to nie jedyny rower dla seniora, który jest obecnie przygotowywany i swój pomysł o nazwie Sofie ma również holenderski Universiteit Twente.

Źródło: GeekWeek.pl/newatlas / Fot. TU Delft

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy