Oto SunLight, największe na świecie sztuczne słońce, które powstało w Niemczech

Niemcy intensywnie pracują nad rozwojem technologii fuzji jądrowej, która ma zapewnić światu praktycznie nieograniczoną, tanią i ekologiczną energię elektryczną. Na razie jednak zbudowali nieco inne sztuczne słońce.

Oto SunLight, największe na świecie sztuczne słońce, które powstało w Niemczech
Oto SunLight, największe na świecie sztuczne słońce, które powstało w NiemczechGeekweek - import

Naukowcy z Niemieckiego Centrum Kosmicznego (DLR) prowadzą eksperymenty z nieco inną technologią, ale z identycznym celem. Jest nią instalacja o wymownej nazwie SunLight. Składa się ona z aż 149 silnych, ksenonowych reflektorów punktowych. Emitują one skupione w jednym punkcie światło o mocny 320 kW lub natężeniu aż 10 tysięcy razy większym, niż naturalne światło słoneczne na Ziemi. Temperatura osiąga przy tym 3500 °C.

System zainstalowany jest w specjalnym budynku agencji DLR w mieście Jülich, w zachodnich Niemczech. SunLight ma za zadanie podgrzać zbiornik z wodą, w celu wytworzenia pary wodnej i uzyskania z niej cennego wodoru. Co najważniejsze, odbywa się to bez emisji do atmosfery CO2.

Naukowcy chcą w ten sposób zbudować urządzenie, które w tani, szybki i na skalę przemysłową sposób wytwarzałoby ogromne ilości tego pierwiastka. Byłby on później wykorzystywany w przemyśle lotniczym, kosmicznym, a przede wszystkim motoryzacyjnym.

Jako że efektem spalania wodoru jest tylko para wodna, ten rodzaj napędu w samochodach jest najbardziej ekologicznym ze wszystkich rozwijanych obecnie technologii. Dlatego wiele koncernów widzi w nim potencjał i przyszłość rozwoju motoryzacji oraz nowej genracji ekologicznych pojazdów.

Chociaż na razie SunLight w ciągu 4 godzin zużywa tyle energii, co 4 osoby przez cały rok, czyli jeszcze nie jest energetycznie wydajny i opłacalny, to jednak w przyszłości, gdy uda się opracować wydajniejsze technologie i będziemy mogli opanować uzyskiwanie wodoru metodą skoncentrowanego świata słonecznego, nasza planeta odetchnie z ulgą. Budowa sztucznego słońca kosztowała łącznie 3,5 miliona euro. Projekt sukcesywnie jest rozwijany.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. DLR

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas