Paweł Szopa na wolności. Nietypowa waluta poręczenia w postaci bitcoina

Paweł Szopa, który jest twórcą marki odzieżowej "Red is Bad", znajduje się obecnie na wolności, ale ma m.in. zakaz opuszczania kraju wydany przez sąd. Ponadto zastosowano poręczenie, ale w bardzo nietypowej walucie. Zabezpieczono ponad dwa bitcoiny, których wartość szacuje się na około milion złotych.

Paweł Szopa na wolności. Nietypowa waluta poręczenia w postaci bitcoina.
Paweł Szopa na wolności. Nietypowa waluta poręczenia w postaci bitcoina.Mariusz Grzelak / Reporter / Piotr MoleckiEast News

Paweł Szopa to biznesem, którego podejrzewa się o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Sprawa dotyczy afery wokół Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Twórca marki odzieżowej "Red is Bad" obecnie przebywa na wolności, bo prokuratura uchyliła mu areszt.

Paweł Szopa z poręczeniem w walucie bitcoin

Uchylenie aresztu, które odbyło się wcześniej w tym miesiącu, stało się możliwe m.in. za sprawą poręczenia majątkowego. Co jednak ciekawe, w bardzo nietypowej walucie, do czego dotarli dziennikarze TVP Info. Paweł Szopa w zamian za wyjście z aresztu miał wpłacić dwa i pół bitcoina. 4 lutego jeden z nich miał wartość około 400 tys. złotych.

To oznacza, że poręczenie majątkowe Pawła Szopy wyniosło w kryptowalucie około miliona złotych. Podejrzany o udział w aferze związanej z RARS-em ma ponadto sądowy zakaz opuszczania kraju oraz zabroniono mu kontaktu z wybranymi osobami.

Twórca marki "Red is Bad" został zwolniony z aresztu po złożeniu obszernych wyjaśnień. Prokurator uznał więc, że nie ma dalszych przesłanek do dalszego przetrzymywania go, ale znajduje się pod stałym dozorem policyjnym.

Warto dodać, że to nie pierwszy raz, gdy prokuratura przyjęła zabezpieczenie w takiej formie, co potwierdził prok. Przemysław Nowak. Takie sytuacje miały już miejsce w przeszłości.

Afera z RARS. O co w niej chodzi?

Afera z RARS wiąże się ze śledztwem, które rozpoczęto 1 grudnia 2023 r. Zajmuje się nim Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Wybranym osobom związanym z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych zarzuca się przekroczenie uprawnień i niedopełnienia obowiązków, co miało miejsce podczas organizowania oraz realizowania zakupu towarów. W konsekwencji doszło do wyrządzenia szkód w interesie publicznym, co odbywało się w okresie od 23 lutego 2021 r. do 27 listopada 2023 r.

Jak ugotować idealne jajko? Naukowcy opracowali przepis© 2025 Associated Press