Pierwsza na świecie pełnowymiarowa kapsuła Hyperloop już gotowa do testów

Hyperloop Transportation Technologies poinformowało o zakończeniu budowy pełnoskalowej wersji pierwszej na świecie kapsuły kolei przyszłości. Na naszych oczach pomysł przedstawiony przez Elona Muska staje się rzeczywistością.

Nazywa się Quintero One waży 5 ton i ma blisko 32 metry długości, z czego 15 metrów przeznaczone jest na kabinę pasażerską. Została zbudowana w fabryce partnera firmy Carbures/Airtificial w mieście El Puerto de Santa Maria w Hiszpanii. Firma nie zdradziła, ile osób wejdzie na pokład kapsuły, ale po obliczeniach możemy domyślać się, że w dostępnej przestrzeni będzie podróżowało ok. 80 osób. Reszta miejsca będzie mieścić systemy podtrzymywania życia i inne elementy niezbędne do funkcjonowania całego urządzenia.

Kapsuła odbyła właśnie liczącą 1500 kilometrów podróż do francuskiej Tuluzy, gdzie znajduje się nowy tor testowy dla pełnoskalowych kapsuł Hyperloop o długości 320 metrów. Jest to największy i najnowocześniejszy obiekt w całej Europie. a także drugi na całym świecie po torze DevLoop firmy Virgin Hyperloop One w Las Vegas.

Reklama

Firma chwali się, że oprócz toru, jest to też najbardziej zaawansowana na świecie kapsuła spośród wszystkich, nad którymi pracują firmy i uczelnie zaangażowane w projekty prac nad technologiami kolei przyszłości, bazującej na koncepcji Elona Muska. trzeba tutaj podkreślić, że autem Quintero One jest specjalna powłoka pokrywająca kapsułę. Inżynierowie mówią tutaj o czymś futurystycznym, co znacznie ułatwi i przyspieszy ich prace.

Kompozyt jest oparty na włóknie węglowym, który pokryto zarówno wewnętrzną część pojazdu, jak i zewnętrzną. Co najciekawsze w tej koncepcji, inżynierowie nadali jej bardzo dziwną nazwę, a mianowicie Vibranium. Jeśli jesteście fanami komiksów z uniwersum Marvela, to wiecie o co chodzi.

Materiał wyposażony jest w czujniki, które na żywo dostarczają cennych informacji o temperaturze, twardości i integralności całej struktury poszycia kapsuły. Dzięki temu bezpieczeństwo pasażerów korzystających z Hyperloop wzniesie się na zupełnie nowy poziom. Naukowcy podkreślają, że Vibranium jest 10 razy twardszy od stali, a jego masa jest przy tym aż 5-krotnie mniejsza od aluminium.

Przy okazji tematu technologii superszybkiej kolei przyszłości, której pomysłodawcą jest Elon Musk, warto wspomnieć, że za 2-3 lata będziemy mogli się nią przejechać w Emiratach Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Indiach, a później również w Niemczech oraz w Stanach Zjednoczonych.

Źródło: GeekWeek.pl/Hyperloop Transportation Technologies / Fot. Hyperloop Transportation Technologies

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy