Pierwszy obraz autorstwa robota sprzedany na aukcji. Poszedł za 1 mln USD!

Portret angielskiego matematyka Alana Turinga, zatytułowany "A.I. God. Portrait of Alan Turing", stał się pierwszym dziełem sztuki stworzonym przez humanoidalnego robota, które zostało sprzedane na aukcji. W czwartek w Nowym Jorku osiągnął cenę 1,08 miliona dolarów (około 566 000 funtów i 4,36 mln złotych), znacznie przekraczając przedaukcyjne szacunki (120-180 tys. dolarów).

Artystka na tle swojego dzieła. Czy to początek nowej ery w sztuce?
Artystka na tle swojego dzieła. Czy to początek nowej ery w sztuce?https://www.sothebys.com/materiały prasowe

Obraz o wysokości 2,2 metra został stworzony przez robota Ai-Da, który jest pierwszym na świecie ultrarealistycznym robotem artystą. Podczas licytacji, zorganizowanej przez dom aukcyjny Sotheby’s, złożono aż 27 ofert. W oświadczeniu aukcyjnego giganta podkreślono, że sprzedaż obrazu autorstwa humanoidalnego robota stanowi ważny moment w historii sztuki współczesnej, jednocześnie odzwierciedlając rosnący wpływ technologii sztucznej inteligencji na globalny rynek sztuki.

Kim jest Ai-Da?

Ai-Da to humanoidalny robot stworzony przez zespół programistów, specjalistów od robotyki, ekspertów sztuki i psychologów, który jest systematycznie aktualizowany w miarę rozwoju technologii sztucznej inteligencji. Swoje imię zawdzięcza Adzie Lovelace, pierwszej na świecie programistce komputerowej, co podkreśla historyczne nawiązania i wpływy w koncepcji twórczej robota. Ai-Da jest zdolna do mówienia dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji i podczas aukcji sama wypowiedziała się na temat swojego dzieła:

Kluczową wartością mojej pracy jest możliwość bycia katalizatorem dialogu na temat rozwijających się technologii
dodając również, że portret Alana Turinga zaprasza widzów do refleksji nad niemal "boskim" charakterem sztucznej inteligencji i komputeryzacji, a także nad etycznymi i społecznymi implikacjami tych postępów.

Alan Turing - pionier informatyki i prekursor refleksji nad AI

Alan Turing, któremu poświęcony jest obraz, był wybitnym matematykiem i pionierem informatyki, który odegrał kluczową rolę w walce przeciwko nazistowskim Niemcom jako łamacz kodów. Już w latach 50. XX wieku Turing wyrażał obawy związane z przyszłością sztucznej inteligencji, przewidując wyzwania, jakie mogą wyniknąć z rozwoju tej technologii.

Pomysł stworzenia portretu Turinga pojawił się podczas rozmowy w studio Ai-Da na temat "AI for good" - koncepcji wykorzystywania sztucznej inteligencji dla dobra społecznego. Ai-Da, prowadząc dialog z członkami zespołu, zaproponowała wykonanie portretu, określając następnie styl, kolory, treść, ton i teksturę obrazu. Korzystając z kamer umieszczonych w swoich "oczach", robot przyglądał się zdjęciu Turinga i na tej podstawie stworzył obraz.

Według Aidana Mellera, pomysłodawcy projektu Ai-Da i specjalisty od sztuki współczesnej, "stłumione tony i rozbite płaszczyzny twarzy" w dziele miały symbolizować "zmagania, o których ostrzegał Turing, gdy chodzi o zarządzanie sztuczną inteligencją". Meller dodał, że prace Ai-Da są "eteryczne i przepełnione tajemniczością", podkreślając przy tym ich zdolność do zadawania pytań o przyszłość AI oraz globalny wyścig o wykorzystanie jej potencjału.

Historia przyjaźni dwójki znanych komandosówPolsatPolsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas