Sztuczna inteligencja zagraża Polakom. W grupie "ryzyka" prawie 4 mln osób
Sztuczna inteligencja odbiera ludziom pracę i problem ten dotyczy także Polski. Co prawda zjawisko nie jest jeszcze zbyt nasilone, ale nowe badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazują na to, że na liście zagrożonych zawodów są profesje, które wykonuje obecnie kilka milionów rodaków.
Co jakiś czas pojawiają się raporty związane z zawodami wykonywanymi przez ludzi, którym zagraża sztuczna inteligencja. Jak to wygląda w naszym kraju? Ciekawe wyniki płyną z badania udostępnionego przez Polski Instytut Ekonomiczny pt. "AI na polskim rynku pracy", w którym podsumowano informacje związane z zagrożeniami ze strony SI wobec profesji rodaków.
W raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego wyszczególniono 20 grup zawodowych w Polsce, dla których sztuczna inteligencja w przyszłości stanowi największe zagrożenie. Okazuje się, że problem nie jest mały, bo w tych profesjach jest zatrudnionych obecnie aż 3,68 mln rodaków!
Jeśli popatrzymy na problem z drugiej strony, a więc od 20 zawodów, którym AI zagraża najmniej, to znajdziemy tam ponad połowię mniej pracowników, bo 1,66 mln. Kto powinien się obawiać?
W raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwrócono uwagę na zawody, które obarczone są największym ryzykiem ze strony sztucznej inteligencji. Są to głównie profesje, które wymagają większych kwalifikacji. Wymienia się programistów, prawników czy profesjonalistów zajmujących się finansami. Niedużo lepiej jest w przypadku wybranych pracowników administracji, sekretarek czy nawet nauczycieli akademickich.
W badaniu sprawdzono również, co Polacy sądzą o sztucznej inteligencji w związku z rynkiem pracy. Tutaj zdania są podzielone. 25,8 proc. ankietowanych widzi w AI zalety i uważa, że wpłynie ona pozytywnie na miejsca pracy. Jednak co trzeci rodak dostrzega w niej duże zagrożenie i stwierdza negatywne skutki.
Inny wniosek z analizy związany jest z podziałem rynku pracy ze względu na płeć. Okazuje się, że w Polsce to kobiety częściej wykonują zajęcia, którym zagraża sztuczna inteligencja i dotyczy to wszystkich grup, które uwzględniono w badaniu. W przypadku 20 najbardziej zagrożonych profesji płeć piękna stanowi 28 proc. zatrudnienia, a mężczyźni 17 proc.
Przy okazji zauważono także zróżnicowaną adaptację AI. Sztuczna inteligencja ma najsilniejszą obecność w Polsce w sektorach działalności finansowej i ubezpieczeniowej. Natomiast najmniejszą w branżach rolniczej, leśnej czy łowieckiej.