Polacy wwiercą się 7 kilometrów w głąb Ziemi. To rekord świata

Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace przy budowie najgłębszego odwiertu geotermalnego na świecie. Powstanie on w Bańskiej Niżnej w gm. Szaflary i ogrzeje Nowy Targ.

W Polsce powstanie najgłębszy odwiert geotermalny na świecie
W Polsce powstanie najgłębszy odwiert geotermalny na świecieGeotermia Podhalańskamateriały prasowe

Najgłębszy odwiert geotermalny na świecie powstanie w Bańskiej Niżnej w gm. Szaflary, niedaleko Nowego Targu. Pojawi się tuż obok istniejącego odwiertu Geotermii Podhalańskiej. Odwiert ma mieć aż 7 kilometrów głębokości. Inżynierowie spodziewają się, że odkryją tam wodę o temperaturze ok. 120 stopni Celsjusza. Tak wysoka temperatura jest możliwa do osiągnięcia w środowisku wysokiego ciśnienia.

Lokalne władze chcą wykorzystać gorącą wodę na potrzeby ogrzania domów m.in. w Nowym Targu i okolicach. Jest też plan zastosowania technologii przemiany ciepła na energię elektryczną, dzięki której można będzie zasilić wiele gospodarstw domowych. Inwestycję opiewającą na 120 milionów złotych sfinansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

Odwierty mają być realizowane przez najbliższe 1,5 roku. Pierwsze domy mogą zostać ogrzewane z najgłębszego na świecie odwiertu geotermalnego najszybciej pod koniec 2025 roku. Niestety, oprócz samego odwiertu, potrzeba jest budowy magistrali ciepłowniczej z Bańskiej do Nowego Targu. Plan zakłada, że będzie ona podłączona do sieci ciepłowniczej Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetycznego.

Inwestycja w magistralę ma pochłonąć kolejne 80 milionów złotych. Władze Nowego Targu obecnie prowadzą rozmowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska o pomoc w zebraniu potrzebnych środków. Budowa magistrali ma potrwać ok 2 lat.

Technologie geotermalne cieszą się coraz większą popularnością na świecie, również w Polsce. Z racji różnych form występowania, energia geotermalna może mieć postać niewielkiej instalacji pompy ciepła bądź dużej instalacji zasilającej całe miejscowości. Największą ciepłownią geotermalną w Polsce jest Geotermia Podhalańska. Znajduje się ona na obrzeżu Niecki Podhalańskiej, jednego z najważniejszych obszarów geotermalnych w Polsce.

W Polsce znajduje się jeszcze kilka ciepłowni geotermalnych, wśród nich możemy wymienić: Pyrzyce (maksymalna temperatura 61 stopni, moc całkowita 48 MW, moc z geotermii 14,8 MW); Mszczonów (maksymalna temperatura 41 stopni, moc całkowita 10,2 MW, moc z geotermii 2,7 MW); Stargard (maksymalna temperatura 78 stopni, moc całkowita 10, moc z geotermii 10 MW). Oczekuje się, że w Bańskiej Niżnej odkryta zostanie najcieplejsza woda w Polsce, bo o temperaturze ok. 120 stopni Celsjusza.

Ta 22-latka prowadzi transporter opancerzony. Młoda Litwinka jest zawodowym żołnierzemDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas