Polak leci w kosmos. Czy Polska będzie miała swoje SpaceX?
Sławosz Uznański-Wiśniewski to drugi Polak, który poleci w kosmos. Jego misja odbędzie się wkrótce, a tymczasem rozmawiamy o polskim sektorze kosmicznym z dr inż. Adamem Dąbrowskim z Astroniki. Co trzeba zrobić, abyśmy w Polsce mieli taki drugi SpaceX czy Axiom Space? Odpowiedź na to i wiele innych pytań poznacie w kolejnym odcinku naszego podcastu.

Sławosz Uznański-Wiśniewski leci na Międzynarodową Stację Kosmiczną za niespełna dwa tygodnie. Obecnie rodak znajduje się z pozostałymi członkami misji Axiom Mission 4 na obowiązkowej kwarantannie. Tymczasem zachęcamy do obejrzenia kolejnego odcinka naszego podcastu wideo. W poprzednich rozmawialiśmy z Jarosławem Juszkiewiczem, rzecznikiem Planetarium Śląskiego Parku Nauki oraz dr Aleksandrą Bukałą z Polskiej Agencji Kosmicznej i szefową misji Ignis.
Adam Dąbrowski o polskim sektorze kosmicznym
Tym razem Przemysław Białkowski rozmawia z dr inż. Adamem Dąbrowskim z firmy Astronika. Rozmowa skupiona jest nie tylko wokoło misji Sławosza na Międzynarodową Stację Kosmiczną, ale ogólnie pojętą polską branżą kosmiczną, która obecnie bardzo szybko się rozwija.
Wśród zadanych pytań padło m.in.: Co trzeba zrobić, abyśmy w Polsce mieli taki drugi SpaceX czy Axiom Space? Dr inż. Adam Dąbrowski odpowiedział na to w następujący sposób.
To z pewnością wymaga koordynacji tego sektora. Obecnie ten sektor to jest kilkaset firm, które zatrudniają kilkanaście tysięcy pracowników. Podstawą działalności tego sektora są zamówienia z Europejskiej Agencji Kosmicznej… budowa jednego polskiego czempiona wymagałaby faktycznie jakiegoś takiego skoordynowania
Tutaj dużą rolę odegrałoby stworzenie polskiej misji, co mogłoby doprowadzić do skoordynowania działań oraz celów. Trzeci odcinek naszego specjalnego podcastu wideo obejrzycie poniżej.
Sławosz Uznański-Wiśniewski leci w kosmos w czerwcu
Sławosz Uznański-Wiśniewski (wraz z trzema innymi astronautami z misji Axiom Mission 4) leci na Międzynarodową Stację Kosmiczną w przyszłym miesiącu. Start nie odbędzie się szybciej niż 8 czerwca. Wtedy Polak powinien zostać wystrzelony w kosmos rakietą Falcon 9 firmy SpaceX.
Polski astronauta spędzi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej maksymalnie dwa tygodnie. W tym czasie przeprowadzi 13 eksperymentów opracowanych przez uczelnie i firmy z kraju. Cała misja Axiom Mission 4 jest jedną z najbardziej złożonych w historii prywatnego sektora kosmicznego. W jej trakcie zostanie wykonanych około 60 działań w warunkach mikrograwitacji.