Misja Polaka to tylko prestiż? "To także zwrot dla gospodarki"
Sławosz Uznański-Wiśniewski już w czerwcu leci z misją na ISS. Będzie to drugi Polak w kosmosie. W drugim odcinku naszego specjalnego podcastu rozmawiamy z dr Aleksandrą Bukałą z agencji POLSA, która jest kierowniczką projektu Ignis. Co Uznański ma robić na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?

Sławosz Uznański-Wiśniewski to drugi Polak, który leci w kosmos. Nasz astronauta jest członkiem załogi misji Axiom Mission 4, której start planowany jest w czerwcu. Zapraszamy do obejrzenia drugiego odcinka podcastu wideo, gdzie Przemysław Białkowski rozmawia o wyprawie rodaka na Międzynarodową Stację Kosmiczną z dr Aleksandrą Bukałą z Polskiej Agencji Kosmicznej.
Aleksandra Bukała z POLSA opowiada o misji Sławosza na ISS
W pierwszym odcinku naszego specjalnego podcastu wideo Przemysław Białkowski rozmawiał z Jarosławem Juszkiewiczem, rzecznikiem Planetarium Śląskiego Parku Nauki. Tym razem naszym gościem jest dr Aleksandra Bukała, Dyrektor Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej w Polskiej Agencji Kosmicznej oraz kierowniczka misji Ignis (polskiej części wyprawy Ax-4).
Czy misja Sławosza w kosmos to prestiż i zapisywanie się w historii czy może jednak więcej realnych i namacalnych korzyści dla przemysłu oraz nauki?
Ja bym tutaj nie stawiała w opozycji tych dwóch rzeczy, bo rzeczywiście jest to prestiż
Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi na ISS 13 eksperymentów
W dalszej części rozmowy dr Aleksandra Bukała opowiada o misji Sławosza na Międzynarodową Stację Kosmiczną oraz czynnościach, które wykona polski astronauta w trakcie własnego pobytu na ISS. W tym czasie rodak przeprowadzi 13 różnych eksperymentów w warunkach mikrograwitacji.
Eksperymenty, które przeprowadził Sławosz Uznański-Wiśniewski na ISS, w większości zabierze ze sobą astronauta. Dwa z nich (LeopardISS i Stability of Drugs) wysłano na Międzynarodową Stację Kosmiczną wcześniej, w ramach misji zaopatrzeniowej.
Od samego początku dbaliśmy o to, aby nie była to tylko misja, tylko lot. Tylko żeby ten zwrot właśnie dla gospodarki i dla nauki był jak największy
Dr Aleksandra Bukała w trakcie rozmowy z Przemysławem Białkowskim podkreśla, że to nie tylko zwykła misja, a ogromna szansa dla Polski, która powinna zwrócić się w wielu dziedzinach.
Axiom Space obecnie planuje start misji Ax-4 na 8 czerwca. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to tego dnia załoga zostanie wystrzelona w kosmos rakietą SpaceX z kapsułą Dragon.