Polska armia otrzyma nowoczesne drony rozpoznawcze. Co to za sprzęt?

Szeregi polskiej armii zasili sześć zestawów Bezzałogowego Systemu Powietrznego Mayfly. Firma Asseco, odpowiedzialna za produkcję sprzętu, po raz kolejny wygrała przetarg na dostarczenie nowoczesnego sprzętu na użytek wojskowy. Czym charakteryzują się nowe drony rozpoznawcze?

Dron Asseco Mayfly
Dron Asseco Mayflymateriały prasowe/materiały zewnętrznemateriały prasowe

Bezzałogowe statki powietrzne, a takie miano przysługuje dronom, stanowią coraz istotniejszy element współczesnego pola walki. Od 2020 roku, kiedy to po raz pierwszy zostały użyte na szeroką skalę w czasie konfliktu pomiędzy Armenią i Azerbejdżanem, ich rola nieustannie rośnie. Wie o tym polska armia, w której skład weszły właśnie nowe urządzenia wyprodukowane w Polsce.

Drony rozpoznawcze w polskiej armii

Firma Asseco wykonała realizację wygranego wcześniej przetargu. Zgodnie z umową, firma dostarczyła polskiej armii 6 zestawów Bezzałogowego Systemu Powietrznego Mayfly. Każdy z nich składa się z 4 urządzeń, które znajdują zastosowanie na nowoczesnym polu bitwy.

Bezzałogowy System Powietrzny Mayfly to rozwiązanie stworzone od podstaw przez polskich inżynierów. Oznacza to, że mamy pełną kontrolę nad bezpieczeństwem zarówno sprzętu, jak i oprogramowania. Krytyczne było spełnienie rygorystycznych norm wojskowych. Poradziliśmy sobie z tym wyzwaniem, chociaż wymagało to wielu miesięcy prac badawczych i testów.
Tomasz Mosiej, lider zespołu zajmującego się platformami bezzałogowymi w Asseco

Każdy z dronów jest wyposażony w dwa sensory, znajdujące się na głowicy obserwacyjnej. Jeden wykorzystywany jest w świetle dziennym, drugi posiada termowizję i nadaje się do działań nocnych. Drony z systemu Mayfly mogą być wykorzystane zarówno do obserwacji obszarów działań, jak i infiltracji budynków. Co ważne, są bardzo proste w obsłudze i szybko mogą zostać poderwane do lotu przez swoich operatorów.

Sprzęt jest gotowy do użycia w zaledwie kilka minut. Drony Asseco doskonale sprawdzą się podczas prowadzenia bliskiej obserwacji, kiedy trzeba podejmować szybkie decyzje np. czy jest na tyle bezpiecznie, aby jednostka specjalna weszła do danego budynku lub pomieszczenia.
Tomasz Mosiej, lider zespołu zajmującego się platformami bezzałogowymi w Asseco

Prosta obsługa, skomplikowane zadania

Producent zapewnia, że obsługa dronów Mayfly należy do prostych. Zestaw niezbędny do obsługi urządzenia to jedynie tablet z oprogramowaniem Asseco oraz manipulator. Drony są wyposażone w trójwymiarowy moduł mapowy, który pozwala na operowanie nimi na całym świecie — także w strefach „NO FLY". Jest również trudny do wykrycia, co ułatwia pracę w obszarach z rozwiniętymi systemami antydronowymi.

Producent chwali się nie tylko technologią i komponentami, które zostały w całości wyprodukowane w Polsce. Omawiane drony mogą znaleźć szersze, nie tylko wojskowe zastosowanie. Ich działalność rozpoznawcza może pomóc również pracy innych służb jak np. policji.

Stawianie na drony w wojsku nie dziwi, jest wręcz działaniem jak najbardziej słusznym. O możliwościach tego sprzętu dowiedzieliśmy się nie tylko w 2020 roku — pokazuje to również obecna wojna na Ukrainie, gdzie ogromną rolę odgrywają tak bezzałogowe maszyny, jak i systemy do jej zwalczania.

„Polacy za granicą”: Czeka ich potężne trzęsienie ziemi i fala tsunami. Jest jedno „ale”Polsat PlayPolsat Play
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas