Polska policja chwali się nowym systemem monitorującym kierowców

Stołeczna policja już dysponuje nowym, potężnym narzędziem do automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych samochodów. System ANPRS posłuży do skutecznej walki z przestępczością zorganizowaną i zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców.

Stołeczna policja już dysponuje nowym, potężnym narzędziem do automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych samochodów. System ANPRS posłuży do skutecznej walki z przestępczością zorganizowaną i zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców.
Polska policja chwali się nowym systemem monitorującym kierowców /Piotr Kamionka/ REPORTER /East News

Polska policja wyznaczyła sobie nowy, bardzo ambitny cel, którym jest skuteczniejsza walka z przestępczością zorganizowaną. W tym celu zakupiono najnowszą wersję systemu ANPRS. Analizuje on np. numery tablic rejestracyjnych z wielu źródeł jednocześnie i w trybie rzeczywistym, jak kamery monitoringu, radiowozy i urządzenia mobilne, a następnie identyfikuje samochody oraz ich właścicieli.

Dzięki nowemu systemowi ANPRS, policjanci służb kryminalnych będą mogli znacznie skuteczniej zwalczać przestępczość zorganizowaną, kradzieże samochodów czy piratów drogowych. — Każdy upoważniony użytkownik systemu może dokonywać zapytań do bazy danych, podając np. fragment lub całość numeru rejestracyjnego pojazdu. Dostęp do poufnych danych będzie miało 400 funkcjonariuszy policji — czytamy w komunikacie służb.

Reklama

System ANPRS pozwoli szybko złapać złodziei samochodów

System ANPRS gromadzi i zapewnia dostęp do informacji takich jak: data i godzina odczytu tablicy, miejsce odczytu tablicy, zdjęcie odczytanej tablicy, zdjęcie pojazdu z widoczną odczytaną tablicą (tzw. zdjęcie kontekstowe) i odczytany numer tablicy rejestracyjnej.

Policja podała, że nowy system pozwoli znacząco zwiększyć szansę szybkiego znalezienia skradzionego pojazdu, gdyż funkcjonariusze, w trakcie poszukiwań, będą mogli na bieżąco być informowani, gdzie był widoczny pojazd z daną tablicą rejestracyjną (lub jej częścią), a nawet określoną marką, modelem czy kolorem.

System ANPRS, czyli dane w chmurach i sztuczna inteligencja

Dane do urządzeń mobilnych policjantów mają spływać już po sekundzie od wykrycia poszukiwanego pojazdu przez ANPRS. System monitorujący pojazdy bazuje na najnowszych technologiach firmy Microsoft. Wszystkie dane są gromadzone w chmurze i szybko analizowane przez technologie uczenia maszynowego. Jak podaje policja, system jest zabezpieczony przez amerykański koncern przed nawet najpotężniejszymi cyberatakami.

Całkowita kwota projektu wynosi 876 tysięcy euro, z czego 85% środków pochodzi z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021. Program pozostaje w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. System na co dzień ma użytkować ok. 400 funkcjonariuszy Komendy Stołecznej Policji.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy