Powstał mikroskop tak szybki, że widzi elektrony w ruchu

Inżynierzy z Uniwersytetu Arizony stworzyli pierwszy w historii mikroskop, który może odkrywać nieznane mikroświaty. W pierwszych eksperymentach udało mu się uchwycić elektrony, które w jednej sekundzie mogą okrążyć Ziemię kilka razy.

Uchwycenie elektronu to nie lada wyczyn, jednak inżynierom udało się to dzięki specjalnemu mikroskopowi, który wykorzystuje impulsy elektronowe o niesamowitej prędkości. Potrafi on wychwytywać "zamrożone klatki" przemieszczających się obiektów z prędkością attosekundy tj. jednej kwintylionowej sekundy.

- Po raz pierwszy jesteśmy w stanie osiągnąć czasową rozdzielczość rzędu sekund za pomocą naszego elektronowego mikroskopu transmisyjnego — i nazwaliśmy to "attomikroskopią" - powiedział współautor badania Mohammed Hassan, profesor nadzwyczajny fizyki i nauk optycznych na Uniwersytecie w A, w oświadczeniu na temat pracy.

Reklama

Poprzednie mikroskopy elektronowe potrafiły zauważać elementy z maksymalną prędkością kilku attosekund. Różnica pomiędzy nimi a najnowszym mikroskopem inżynierów Uniwersytetu Arizona to jak porównanie prędkości dorożki do bolidu Formuły 1.

Wcześniej mikroskopy nie były w stanie wychwycić niektórych zależności na poziomie atomów. Nowy mikroskop niesie więc za sobą istotne szanse na zrozumienie, co dzieje się z elektronami podczas zerwania wiązania chemicznego. Tym samym można poznać zupełnie nową wiedzę w dziedzinie fizyki kwantowej.

Jak działa najszybszy mikroskop na świecie?

Nowy mikroskop wykorzystuje laser działający na impuls elektronowy i dwa impulsy świetlne. Pierwszy impuls świetlny wprawia elektrony w ruch. Zsynchronizowany z drugim impulsem świetlnym, który przygotowuje impuls elektronowy do uderzenia w momencie, gdy cząstki są wprawiane w ruch. Interakcje między wiązkami elektronów z mikroskopu a próbką są rejestrowane przez czujnik kamery i łączone w celu utworzenia obrazu.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mikroskop elektronowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy