Powstał nietypowy chwytak, który może unieść 120-krotność swojego ciężaru

Większość nowoczesnych chwytaków, które mogliśmy obserwować w ostatnim czasie, miała albo formę szczypiec, albo imitującą ludzką rękę, tymczasem zespół z MIT opracował właśnie coś kompletnie innowacyjnego.

Powstał nietypowy chwytak, który może unieść 120-krotność swojego ciężaru
Powstał nietypowy chwytak, który może unieść 120-krotność swojego ciężaruGeekweek - import

Chwytak przypominający rozwinięty tulipan może podnosić ciężkie i jednocześnie delikatne obiekty, bez obaw o ich uszkodzenie, jest dziełem połączonych sił Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory (CSAIL) z Massachusetts Institute of Technology oraz Harvardu. Robotyczny wynalazek korzysta z wydrukowany w drukarce 3D, 16-elementowego silikonowego szkieletu pokrytego albo nylonem, albo 27-calowym lateksowym balonem.

Całość działa na zasadzie pneumatycznego zasysania, co powoduje niejako otulenie podnoszonego przedmiotu, pozwalając na pracę z najdelikatniejszymi materiałami, jak choćby miękkie owoce. Jak twierdzi Daniela Rus, profesor MIT: - Wcześniejsze podejścia do tematu sprawdzały się jedynie przy bardzo ograniczonym zakresie przedmiotów, albo lekkich, albo o typowych kształtach, np. pudełek, ale z chwytakiem Magic Ball to się właśnie zmienia.

- Dzięki niemu możemy podnosić i przenosić niemal wszystkie przedmioty - butelki wina, brokuły, winogrona czy nawet jajka. Mówiąc krótko, przedmioty lekkie i przedmioty ciężkie. Obiekty delikatne i bardzo wytrzymałe, te o typowych i bardzo nietypowych kształtach. Co prawda jego kształt może sugerować pracę z okrągłymi bądź owalnymi przedmiotami, ale to tylko pozory i wciąż ma szerokie zastosowanie.

Zdaniem jego twórców, chwytak może znaleźć swoje miejsce zarówno w magazynach, choćby tych wielkich koncernów pokroju Amazonu, gdzie trzyma się wiele różnych przedmiotów, jak i szpitalach. Jak dodaje Michael Wehner z University of California, Santa Cruz: - Bez problemu mogę sobie wyobrazić robotyczne rozwiązania tak delikatne i uważne, że są w stanie podnieść pojedynczą różę, ale jednocześnie tak silne, żeby bezpiecznie podnieść pacjenta w szpitalu.

Źródło: GeekWeek.pl/techspot

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas