Przyszłość jest już dziś! Komputer kwantowy Google triumfuje nad superkomputerami

Gigant internetowy zaprezentował dowody, które mają świadczyć o tym, że dokonał historycznego przełomu w rozwoju komputerów kwantowych i stał się światowym pionierem w tej dziedzinie. Jest jednak jedno ale...

Google chwali się, że w jego instytucie Quantum AI Lab w Kalifornii powstał komputer kwantowy, który w zaledwie 200 sekund dokonuje obliczeń matematycznych, jakie najszybszemu obecnie superkomputerowi na świecie zajęłyby 10 tysięcy lat! Oznacza to, że staliśmy się świadkami chwili, w której maszyny przyszłości osiągnęły przewagę nad tradycyjnymi jednostkami obliczeniowymi. Teraz wyobraźmy sobie wykorzystanie takiej potęgi obliczeniowej na potrzeby rozwoju technologii sztucznej inteligencji.

Szef Google, Sundar Pichai, w wywiadzie dla serwisu MIT Technology Review powiedział, że jego firma dokonała przełomu w świecie komputerów kwantowych, który można porównać z pierwszym lotem braci Wright. Pichai zapowiedział, że Google w ciągu kilku lat stworzy maszyny tak wydajne, że nawet nam się to nie śniło. Będą one w stanie tworzyć niesamowicie dokładne prognozy pogody, wesprzeć technologie sztucznej inteligencji czy pomóc wykonać symulacje reakcji chemicznych na potrzeby tworzenia nowych, skutecznych leków na najgroźniejsze choroby dręczące ludzkość. Już w latach 20. XXI wieku, postęp technologiczny będzie dokonywał się tak szybko, że nasze codzienne życie odmieni się nie do poznania.

Reklama

Amerykański koncern poinformował o eksperymentach ze swoim komputerem dokładnie miesiąc temu. Wówczas świat technologii wstrzymał oddech, bo Google oświadczyło, że 54-kubitowy komputer kwantowy (działający na 53-kubitach), bazujący na procesorach Sycamore, osiągnął supremację, czyli stan, w którym, komputer kwantowy jest w stanie wykonywać zadania, do jakich klasyczny nie jest zdolny. Te wieści wzbudziły mnóstwo kontrowersji, szczególnie u konkurencji w postaci firmy IBM. Jej przedstawiciele uważają, że gigant oszukuje wszystkich, by zdobyć popularność.

Według ich wyliczeń, amerykański superkomputer Summit, najszybszy obecnie na świecie, który został zbudowany wspólnymi siłami przez firmę IBM i Nvidię dla Oak Ridge National Laboratory, może wykonać te obliczenia matematyczne nie w 10 tysięcy lat, tylko zaledwie 2,5 dnia. IBM zarzuca Google nie tylko duże uproszczenia w tworzeniu symulowanej pracy tradycyjnych superkomputerów, w kwestii nie obejmowania nią pamięci masowej, koprocesorów czy optymalizacji oprogramowania, ale również złej metodologii badań.

Google przez miesiąc znajdowało się pod ostrzałem. Teraz w końcu zaprezentowano wyniki badań na łamach prestiżowego magazynu Nature, gdzie każdy może się z nimi dokładnie zapoznać. Przedstawiciele IBM pomimo tego faktu, nie zmienili swojego zdania i dalej zarzucają Google oszustwo. No, cóż, pozostaje nam tylko poczekać na dalszy rozwój wydarzeń. Swoją drogą, jeśli nawet komputer kwantowy Google może wykonać obliczenia w 200 sekund, które zajmują Summitowi nie 10 tysięcy lat, tylko 2 dni, to i tak w tym momencie możemy mówić o wielkim przełomie.

Źródło: GeekWeek.pl/// / Fot. Google

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy