Putin bawi się z rosyjską sztuczną inteligencją

Władimir Putin pojawił się na konferencji AI Journey 2023, na której zaprezentowano najnowsze możliwości GigaChat, czyli rosyjskiej odmiany popularnego ChatGPT.

Władimir Putin bawi się ze sztuczną inteligencją
Władimir Putin bawi się ze sztuczną inteligencją@Gerashchenko_plTwitter

Kreml ma świadomość, że ten, kto pierwszy opracuje sztuczną inteligencję z prawdziwego zdarzenia, to będzie miał władzę nad całym światem. Dlatego Rosja postanowiła rozpocząć prace nad swoją wersję popularnego ChatGPT w postaci GigaChat. Oczywiście, technologia ta została skopiowana z ChatGPT i jest rozwijana w niemal identyczny sposób przez firmę Sber.

Rosyjski GigaChat został zaprezentowany na początku bieżącego roku. W porównaniu do ChatGPT, to na razie bardzo uproszczony system, który w większości jest sztucznie programowany, by udawał wysokie zaawansowanie na prezentacjach. Rosjanie nie kryją, że chcą wykorzystać nowe zdobycze technologii w armii czy na polu walki, a także na potrzeby wewnętrznej propagandy.

GigaChat to rosyjska odpowiedź na ChatGPT

Na razie to pieśń przyszłości, czego najlepszym przykładem jest najnowszy materiał filmowy, który został opublikowany w mediach społecznościowych, prezentujący Władimira Putina bawiącego się nowymi możliwościami rosyjskiego systemu GigaChat.

Władimir Putin poprosił GigaChat o napisanie noworocznej opowieści. W rezultacie czego, GigaChat wymyślił historię o przygodach Śnieżnej Dziewicy i Ojca Mroza z płonącej chaty i życzliwego czarodzieja, który wszystkich uratował. Ta historyjka rozśmieszyła samego Putina, co pokazuje, jak ułomny wciąż jest to system.

Władimir Putin docenia potęgę sztucznej inteligencji

GigaChat wyróżnia fakt, że doskonale radzi sobie w rozmowach w języku rosyjskim, co czyni go doskonałym wyborem dla rodzimych użytkowników rosyjskiego. W przeciwieństwie do ChatGPT, który skupia się głównie na generowaniu tekstu, GigaChat potrafi generować zarówno tekst, jak i obrazy. GigaChat opiera się na publicznej sieci neuronowej ruGPT-3.5 z 13 miliardami parametrów, obsługującej kontekst o długości 2048 tokenów.

W sierpniu chatbot został zintegrowany z asystentem głosowym Salut w inteligentnych głośnikach SberBoom i SberBoom Mini. Aby pracować z GigaChat w interfejsie internetowym, trzeba się zalogować przy użyciu Sber ID. Platforma pełni funkcję chatbota, generującego SMS-y lub oferującego ich edycję; jest on także podłączony do sieci neuronowej Kandinsky’ego, co umożliwia generowanie obrazów.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas